Późną jesienią warto zadbać o rośliny, aby zimą, przy nagłych zmianach temperatur, nie żałować utraty swoich pięknych okazów. Zima w naszym klimacie charakteryzuje się skokami temperatur, które bardzo źle wpływają na niektóre rośliny ogrodowe. Niekorzystne dla roślin są również silne wiatry i ostre mrozy. Dlatego nasz ogród warto do zimy przygotować tak, aby wszystkie rośliny bezpiecznie ją przetrwały.
Najbardziej narażone na niekorzystne warunki są młode drzewka, które posadziliśmy jesienią.
Ochrona drzew owocowych przed mrozami
Wiele roślin w naszych ogrodach to gatunki sprowadzone spoza naszego klimatu albo odmiany szlachetne, wrażliwe na mrozy. Pozostawione same sobie mogą nie przetrwać zimy.
Młode drzewa owocowe, posadzone jesienią, są najbardziej wrażliwe na przymrozki. Dlatego należy je wcześniej zabezpieczyć i obsypać kopczykiem ziemi do wysokości ok. 30 cm. Taka warstwa ziemi zabezpieczy miejsce okulizacji (szczepienia) i część pnia zaszczepionej odmiany szlachetnej. Cały pień drzewka też warto okryć. Najlepsza do tego będzie agrowłóknina lub słoma. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwych na mrozy moreli, brzoskwini i czereśni.
Agrowłóknina – zastosowanie
Agrowłóknina o różnej grubości jest łatwo dostępna w większości sklepów ogrodniczych. Nie chłonie wilgoci i nie ogranicza dostępu powietrza. Zabezpieczanie drzewek i krzewów owocowych jest stosunkowo proste. Roślinę owijamy luźno kilka razy agrowłókniną. Warstwy należ obwiązać sznurkiem w 2-3 miejscach, aby agrowłóknina się nie zsunęła. Należy zwrócić uwagę, żeby do tych celów zaopatrzyć się w białą agrowłókninę, ponieważ czarna o wiele szybciej się nagrzewa. Temperatura drzewka owiniętego czarną agrowłókniną podniesie się, pobudzając je do wegetacji, a w nocy w czasie spadku temperatury krążące w nim soki zamarzną. Może to doprowadzić do pękania kory, tworząc rany mrozowe.
Okrywanie słomą – chochoł
Do okrycia naszych drzewek można też użyć słomy, która jest uważana za jeden z lepszych materiałów do tego celu. Jeśli uda nam się kupić gotowe słomiane maty, to owijamy nimi świeżo posadzone drzewa owocowe oraz krzewy. Klasyczne chochoły są dodatkowo piękną ozdobną zimowego ogrodu. Największą wadą słomy jest jednak to, że bardzo lubią ją gryzonie. Jeśli założymy zbyt nisko grubą jej warstwę, to możemy być pewni, że gryzonie zrobią sobie tam legowisko i w czasie niedostatku pożywienia będą podgryzać korę naszych drzewek. Kolejną wadą słomy jest to, że nasiąka wilgocią, a to sprzyja rozwijaniu się chorób grzybowych, szczególnie w okresach ociepleń.
Okrywanie tekturą
Jeśli zima jest sucha i mroźna, drzewa owocowe można okryć także tekturą falistą. Ochroni nasze drzewka przed mroźnymi wiatrami, jednak podczas zimowych ociepleń pod wpływem wilgoci tektura mięknie i rozpada się na kawałki, a jej resztki szpecą nasz ogród.
Owijanie folią – czy to dobry pomysł?
Młodych drzewek nie wolno okrywać folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza i może doprowadzić do uszkodzenia całej rośliny.
Kiedy okrywamy?
Drzewa i krzewy owocowe okrywamy po pierwszych przymrozkach, które są znakiem dla nich, aby już zakończyły swoją wegetację. Wcześniejsze zabezpieczenie może utrudniać drzewku przejście w stan spoczynku, dodatkowo narażając je na wymarznięcie. Jeśli zimą dojdzie do długotrwałego ocieplenia należy na ten czas zmniejszyć grubość okrywy lub ją rozluźnić. Zabezpieczymy w ten sposób drzewa i krzewy przez rozhartowaniem i zbyt wczesnym wznowieniem wegetacji.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.