Komar – jak go ugryźć?

Spośród wszystkich owadów, komary należą chyba do najbardziej znienawidzonych. Na całym świecie muchówki te boleśnie dają się ludziom we znaki. Gatunki, które występują w naszym kraju, to głównie komar widliszek i komar brzęczący. Ich samice kąsają i wysysają krew, potrzebną do rozmnażania. Ale i tak mamy szczęście, ponieważ komary, żyjące w cieplejszym od naszego klimacie,  przenoszą co najmniej kilkadziesiąt inwazyjnych, groźnych dla człowieka chorób, z malarią na czele. Polacy podróżują jednak coraz częściej, więc i te owady mogą być dla nas zagrożeniem.

Komary są najbardziej aktywne o zmierzchu, ale w wilgotnych miejscach mogą latać przez cały dzień. Do rozwoju niezbędna jest im woda. Składają w niej jaja, z których wykluwają się larwy i następuje przepoczwarczenie. Obecność różnych zbiorników i cieków wodnych w pobliżu siedzib ludzkich będzie sprzyjała większej liczbie tych uciążliwych owadów. Wystarczające mogą być już małe kałuże czy zalegająca woda w beczce, rynnie, wazonach. Przy temperaturze 25°C i wyższej rozwój pełnego pokolenia może trwać jedynie 10 dni, stąd po obfitych opadach namnaża się bardzo dużo komarów.

990 dzien i noc i

Elektrofumigator “DZIEŃ & NOC” zapewnia optymalną ochronę nawet przez 14 dni nieustannego używania

Owady pod kontrolą

Nikt nie chce mieć do czynienia z komarami czy też innymi muchami. Nie sposób całkowicie wyeliminować tych uciążliwych szkodników, ale nie jesteśmy bez szans. W ochronie osobistej, w domach lub na zewnątrz, znane są obecnie liczne sposoby i środki, znacznie zmniejszające problem. W pierwszym rzędzie należy pamiętać o zabiegach profilaktycznych. Powinny one polegać na likwidacji miejsc rozwoju komarów. Przy domach dobrze jest usunąć zbyt gęstą roślinność, w której komary znajdują schronienie. W przypadku much należy przestrzegać zasad higieny osobistej, usuwać resztki pokarmu, dbać o stan sanitarny śmietników, toalet, gnojowników, pomieszczeń inwentarskich.

komary

Przy temperaturze 25°C i wyższej rozwój pełnego pokolenia komarów może trwać jedynie 10 dni

Jak uchronić się przed KOMARAMI i KLESZCZAMI?

Uchronić się przed latającymi owadami można poprzez stosowanie ochronnych siatek w oknach, moskitier, czy też przez użycie repelentów. Bogaty asortyment środków pozwala odstraszać lub bezpośrednio zwalczać latające owady. Do skutecznych należą substancje do stosowania na ciało, w płynie lub aerozolu, zawierające substancję zwaną DEET, która na wiele godzin zabezpiecza skórę przed ukąszeniami komarów, meszek, a nawet kleszczy.

Deet

Preparaty zawierające DEET na wiele godzin zabezpieczają skórę przed ukąszeniami.

Urządzenia do odstraszania w domu i na wakacjach

Dobrym sposobem na pozbycie się komarów są elektrofumigatory, tj. urządzenia, które po podłączeniu do prądu przez wiele godzin chronią pomieszczenie i osoby w nim przebywające. Wykorzystuje się w nich płyn owadobójczy bądź wymienne wkłady, nasączone substancją owadobójczą.

946 elektro + plyn i

Elektrofumigatory przez wiele godzin chronią pomieszczenie i osoby w nim przebywające.

Owadobójcze preparaty

Do zwalczania komarów można zastosować również środki w postaci aerozolu, płynu lub koncentratu do rozrabiania z wodą, a także środki w postaci pałeczek czy spirali. Tego typu preparaty zwalczają nie tylko komary, ale także inne owady latające, biegające oraz pajęczaki, np. kleszcze.

872 fendona 25 ml i

 Fendona 6 SC jest preparatem owadobójczym nie tylko na komary, ale też na inne owady oraz kleszcze.

Do stosowania na zewnątrz nadają się spirale lub pałeczki, które, żarząc się, zapewniają kilkugodzinną ochronę przed komarami na powierzchni do 15 m2.

 940 spirala s i

Spirale oraz pałeczki zapewniają kilkugodzinną ochronę przed komarami na powierzchni do 15 m 2

Dr hab. Jacek Twardowski
Katedra Ochrony Roślin
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.