Mchy rosną zwykle w wilgotnych, zacienionych miejscach, w środowisku kwaśnym. Niektóre gatunki przystosowały się do warunków miejskich oraz tymczasowych okresów suszy. Mchy zalicza się do gatunków pionierskich. Oznacza to, że osiedlą się wszędzie tam, gdzie inne gatunki nie będą w stanie, ze względu na niesprzyjające warunki.
Wystąpienie mchu jest znakiem, że z trawnikiem dzieje się coś niedobrego.
Zanim jednak zaczniemy walczyć z mchem na wszelkie możliwe sposoby, zastanówmy się, co było przyczyną jego pojawienia się w naszym ogrodzie.
Może trawnik ma już swoje lata, a nie przechodził żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza koszeniem? A może wysialiśmy w zacienionym miejscu nieodpowiednią mieszankę traw? A może ma zbyt wilgotne stanowisko?
Nie trzeba od razu rozważać zakładania trawnika od nowa. Wiele problemów da się zlikwidować przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne.
Jeżeli przez wiele lat nie wykonywaliśmy żadnych zabiegów poza koszeniem, należy rozważyć wertykulację (nacinanie darni) lub aerację (napowietrzanie). Następnie wygrabiamy darń i dosiewamy trawę w brakujących miejscach. Następnie po około 7 dniach nawozimy cały trawnik.
Jak to rozpoznać? Kupujemy w sklepie ogrodniczym płyn Helliga (inaczej Kwasomierz glebowy) i badamy próbkę gleby. Kwaśny odczyn to znak, że trawa wykorzystała wiele składników pokarmowych zawartych w glebie, a pozostały w niej składniki zakwaszające. Jesienią lub bardzo wczesną wiosną (jeszcze przed ruszeniem wegetacji) regulujemy odczyn gleby stosując specjalistyczne wapno do trawników.
Pamiętajmy też o odpowiednim nawożeniu w sezonie wegetacyjnym. Tylko nawozy dedykowane do trawników zapewniają optymalny rozwój trawnikowi i nie zakwaszają gleby. Przykładowo nawóz do trawników super wieloskładnikowy zawiera w swoim składzie także żelazo, które na trawnikach bez problemu mchu, zapobiegnie jego powstawaniu.
W glebie brakuje składników odżywczych, które wpływają na bujny rozrost trawy. Osłabiona trawa nie jest w stanie zwyciężyć walki z mchem o pożywienie. Wygrabiamy mech i stosujemy odpowiedni nawóz.
W bardzo zacienionym miejscu wygrabiamy mech, a w pustych miejscach dosiewamy odpowiednią mieszankę traw. Przy zakładaniu trawnika już na początku wybierzmy mieszankę trawy na tereny zacienione, która jest w stanie konkurować z mchem o składniki pokarmowe.
Być może trawnik jest zbyt często podlewany. Jeżeli posiadasz system nawadniający, dostosuj jego włączanie do warunków pogodowych (odpowiedni czujnik można dokupić). Przyczyną nadmiernej wilgotności może być również zbyt ciężka i nieprzepuszczalna dla wody gleba, którą można rozluźnić, wykonując aerację, a następnie piaskowanie.
Jeśli nie zauważamy żadnych innych czynników, mogących powodować pojawienie się mchu, prawdopodobnie wystarczy odpowiednie nawożenie. Trawnik przerzedzony z różnych przyczyn można uzupełnić dosiewką trawy.
Jeśli trawa słabo rośnie, a pomiędzy kępkami widać glebę, mech chętnie pojawi się w takim miejscu. Wykonajmy zawczasu dosiewkę trawy i odpowiednie nawożenie.
Glebę można rozluźnić zabiegiem aeracji, który umożliwi lepsze wnikanie wody oraz składników pokarmowych wgłąb podłoża.
Filc można próbować wygrabić grabiami sprężynowymi. Usuniemy przy okazji część mchu. Jeśli darń jest bardzo zwarta, nacinamy ją podczas wertykulacji, podczas której bardzo łatwo można usunąć mech.
Wybierając nawóz do zamszonego trawnika sprawdźmy, czy ma w składzie żelazo. Ten pierwiastek skutecznie i natychmiastowo hamuje proces rozwoju mchu na trawniku. Nawóz powinien także zawierać azot, który odpowiada za intensywny wzrost trawy, powodując szybkie zarastanie trawą pustych miejsc.
W tym celu idealnie sprawdzi się nawóz do trawników na mech, który zawiera 15% azotu (N) oraz 7% żelaza (Fe).
Bardzo wydajny, o błyskawicznym działaniu, w formie płynnej jest organiczny nawóz do trawników ograniczający mech, który odżywia trawnik i skutecznie ogranicza rozwój mchu.
A jeśli konieczne jest działanie interwencyjnie, zasilające trawnik z dużą ilością mchu – warto zastosować Regenerator – nawóz regenerujący do trawników!
od lewej: 1) Nawóz do trawników na mech,
2) Organiczny nawóz do trawników ograniczający mech,
3) Regenerator – nawóz regenerujący do trawników
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.