Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

„Miseczki” na storczykach – miseczniki i tarczniki

Szkodniki roślin domowych często przynosimy do domu wraz z nowo zakupionymi kwiatami. Warunki panujące w domach w zimie (czyli wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza), sprzyjają rozwojowi owadów. Starajmy się zawsze przed zakupem dokładnie przyjrzeć się roślinie – zwłaszcza spodniej stronie liści, młodym pędom i korzeniom.

Jednak nawet najdokładniejszym obserwatorom zdarza się przegapić szkodniki. Jednymi z najbardziej charakterystycznych szkodników na storczykach są miseczniki, należące do nadrodziny czerwców.

miseczniki na storczykach

Są to owady, których samice przypominają miseczki lub wypukłe tarczki. Średnica tarczek wynosi około 1-4 mm. Miejscem żerowania tych szkodników mogą być liście, kwiaty i pędy storczyków. Miseczniki wysysają soki z tkanek powodując osłabienie całej rośliny.

miseczniki na storczykach

Ponadto czerwce te produkują lepką rosę miodową, która przyczynia się do rozwinięcia na powierzchni rośliny czarnych grzybów sadzakowych. Rośliny zaatakowane misecznikami zaczynają więdnąć. Liście mogą żółknąć, a kwiaty opadać.

miseczniki na storczykach

W przypadku wystąpienia małej liczby szkodników można usuwać je mechanicznie za pomocą wacika nasączonego denaturatem lub wodą z mydłem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się jaj i larw misecznika, które znajdują się pod miseczkowatym ciałem samicy, należy po każdym przetarciu rośliny zmieniać wacik na nowy.

Mechaniczne usuwanie, mimo że żmudne, sprawdzi się w przypadku miseczników, ponieważ są to owady stosunkowo odporne na środki ochrony roślin (zawdzięczają to twardym osłonkom ciała). Dlatego zazwyczaj podczas zwalczania miseczników trzeba bardzo precyzyjnie wybrać termin zwalczania, w którym larwy mają jeszcze miękkie pancerzyki.

Gdy mamy do czynienia z plagą tych szkodników, warto wykorzystać walkę chemiczną, czyli zastosować np. preparat Mospilan 20 SP (stężenie roztworu — 0,04 % tj. 4 g środka rozpuszczamy w 10 litrach wody). Zabieg zaleca się powtórzyć po 7-10 dniach. Nigdy nie należy stosować środków ochrony roślin w domu. Rośliny porażone należy wynieść na zewnątrz bądź zanieść do szklarni i tam wykonać zabieg stosując się do instrukcji stosowania. Po kilku godzinach od zabiegu rośliny mogą wrócić na swoje stałe miejsce.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.