“Miseczki” na storczykach – miseczniki i tarczniki

Szkodniki roślin domowych często przynosimy do domu wraz z nowo zakupionymi kwiatami. Warunki, panujące w domach w zimie (czyli wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza), sprzyjają rozwojowi owadów. Starajmy się zawsze przed zakupem dokładnie przyjrzeć się roślinie – zwłaszcza spodniej stronie liści, młodym pędom i korzeniom.

Jednak nawet najdokładniejszym obserwatorom zdarza się przegapić szkodniki. Jednymi z najbardziej charakterystycznych szkodników na storczykach są miseczniki, należące do nadrodziny czerwców.

 _DSC8343

Są to owady, których samice przypominają miseczki lub wypukłe tarczki. Średnica tarczek wynosi około 1-4 mm. Miejscem żerowania tych szkodników mogą być liście, kwiaty i pędy storczyków. Miseczniki wysysają soki z tkanek powodując osłabienie całej rośliny. 

 _DSC8329

Ponadto czerwce te produkują lepką rosę miodową, która przyczynia się do rozwinięcia na powierzchni rośliny czarnych grzybów sadzakowych. Rośliny zaatakowane misecznikami zaczynają więdnąć. Liście mogą żółknąć, a kwiaty opadać.

 _DSC8337

W przypadku wystąpienia małej liczby szkodników można usuwać je mechanicznie za pomocą wacika nasączonego denaturatem lub wodą z mydłem. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się jaj i larw misecznika, które znajdują się pod miseczkowatym ciałem samicy, należy po każdym przetarciu rośliny zmieniać wacik na nowy.

Mechaniczne usuwanie, mimo że żmudne, sprawdzi się w przypadku miseczników, ponieważ są to owady stosunkowo odporne na środki ochrony roślin (zawdzięczają to twardym osłonkom ciała). Dlatego zazwyczaj podczas zwalczania miseczników trzeba bardzo precyzyjnie wybrać termin zwalczania, w którym to larwy mają jeszcze miękkie pancerzyki.

 _DSC8316

Gdy mamy do czynienia z plagą tych szkodników, warto wykorzystać walkę chemiczną – czyli zastosować np. preparat Mospilan 20 SP (0,04 % tj. 4 g w 10 litrach wody). Zabieg zaleca się powtórzyć po 7-10 dniach. Nigdy nie należy stosować środków ochrony roślin w domu. Rośliny porażone należy wynieść na zewnątrz bądź do szklarni i tam wykonać zabieg stosując się do instrukcji stosowania. Po kilku godzinach od zabiegu rośliny mogą wrócić na swoje stałe miejsce.

 _DSC2723a

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.