Storczyk – domowy pupil – uprawa i pielęgnacja storczyków

Storczyk falenopsis to jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin ozdobnych w naszych domach. Jak dbać o storczyki? Jakie warunki im zapewnić?

Stanowisko

Storczyki w warunkach naturalnych rosną wśród drzew, w lasach deszczowych. Dlatego miejsce, w którym chcemy uprawiać storczyka, nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione. Najlepsze stanowisko dla storczyków to miejsce w rozproszonym słońcu (na oknie od strony południowej roślina powinna być osłonięta żaluzją lub cienką zasłoną). Parapet od strony wschodniej będzie dobrym miejscem dla naszych egzotycznych kwiatów. 

Najlepsze stanowisko dla storczyków to miejsce w rozproszonym słońcu

Temperatura

Storczyki to rośliny ciepłolubne i w zależności od gatunku wymagają różnych temperatur uprawy. Przy zakupie sprawdźmy, czy do rośliny jest dołączona etykieta informacyjna lub zapytajmy sprzedawcę o podstawowe informacje o jej uprawie.

Najpopularniejszy storczyk falenopsis (phalenopsis) najlepiej się czuje w pomieszczeniu,  w którym nocą panuje temperatura ok. 18°C, a za dnia od 22 do 28°C.

Wilgotność powietrza i podlewanie

Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W warunkach domowych możemy ustawić je na tacach wypełnionych keramzytem zalanym wodą, co spowoduje podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin. Podlewamy je w taki sposób, aby woda nie zalegała przez dłuższy czas w obrębie systemu korzeniowego, ponieważ doprowadza to do gnicia, a także rozwoju chorób grzybowych. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od warunków, jakie panują w pomieszczeniu, oraz od szybkości, z jaką podłoże wysycha. Podlewanie wykonujemy średnio co 6-10 dni, a zimą można podlewać jeszcze rzadziej. 

Ważne jest, aby nie utrzymywać korzeni w stałej wilgoci! Podlewanie powinno być poprzedzone okresem przeschnięcia korzeni.

Podlewanie storczyka z rodzaju falenopsis (phalenopsis) można wykonać poprzez zanurzenie doniczki w większym pojemniku z wodą i pozostawienie na kilkanaście minut. Do wody możemy każdorazowo dodać płynny nawóz do storczyków, niezbędny dla obfitego kwitnienia.

Podlewanie storczyka z rodzaju falenopsis

Nawożenie

  1. Nawozy płynne

Nawożenie jest niezbędne, aby storczyk długo i obicie kwitł i miał zdrowo wyglądające liście. Po zakupie rośliny są zazwyczaj dobrze odżywione, ale z czasem podłoże jałowieje. Nawozy w formie płynnej rozpuszczamy w wodzie, którą stosujemy do podlewania. Możemy wybrać różnego typu nawozy:

nawożenie storczyków

2. Nawozy w pałeczkach

Dostępne są także wygodne nawozy w pałeczkach Agrecol, które umieszczamy bezpośrednio w podłożu kwiatu. Stosując nawozy w pałeczkach zapewniamy bujne i wydłużone kwitnienie oraz pełne odżywienie roślin przez okres 100 dni.

3. Odżywki do storczyków

Raz na cztery tygodnie warto zastosować jedną ze specjalnych odżywek w aplikatorze, dostosowaną do aktualnych wymagań rośliny:

nawożenie storczyków strongi

 

W nawożeniu storczyków, warto zastosować również naszą NOWOŚĆ – Flower Spa – Kuracja nawozowa dla storczyków która kompleksowo odżywia wszelkie odmiany storczyków

 

 

Podłoże

Najlepiej użyć gotowego podłoża, dostępnego w sklepach ogrodniczych, przeznaczonego do uprawy storczyków. Takie podłoże zapewnia odpowiednią wilgotność, przepuszczalność i dostęp powietrza do korzeni.

Dobra rada ogrodnika:

  • Pomarszczone liście mogą świadczyć o przelaniu rośliny. Korzenie zaczynają gnić i roślina ma problem z pobieraniem wody z podłoża.
  • Zalegająca woda w zagłębieniu młodych liści powoduje gnicie stożka wzrostu i zamieranie roślin. Podczas podlewania uważajmy, aby go nie zalać.
  • Ciemno fioletowe zabarwienie liści świadczy o zbyt dużym nasłonecznieniu. Storczyka należy przestawić lub zastosować osłonę przed słońcem.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.