Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Storczyk – domowy pupil – uprawa i pielęgnacja storczyków

Storczyk falenopsis to jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin ozdobnych w naszych domach. Jak dbać o storczyki? Jakie warunki im zapewnić?

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

Stanowisko

Storczyki w warunkach naturalnych rosną wśród drzew, w lasach deszczowych. Dlatego miejsce, w którym chcemy uprawiać storczyka, nie powinno być bezpośrednio nasłonecznione. Najlepsze stanowisko dla storczyków to miejsce w rozproszonym słońcu (na oknie od strony południowej, roślina powinna być osłonięta żaluzją lub cienką zasłoną). Parapet od strony wschodniej będzie dobrym miejscem dla naszych egzotycznych kwiatów.

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

Temperatura

Storczyki to rośliny ciepłolubne i w zależności od gatunku wymagają różnych temperatur uprawy. Przy zakupie sprawdźmy, czy do rośliny jest dołączona etykieta informacyjna lub zapytajmy sprzedawcę o podstawowe informacje o jej uprawie.

Najpopularniejszy storczyk falenopsis (phalaenopsis) najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym nocą panuje temperatura ok. 18°C, a za dnia od 22 do 28°C.

Wilgotność powietrza i podlewanie

Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza. W warunkach domowych możemy ustawić je na tacach wypełnionych keramzytem zalanym wodą, co spowoduje podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin. Podlewamy je w taki sposób, aby woda nie zalegała przez dłuższy czas w obrębie systemu korzeniowego, ponieważ doprowadza to do gnicia, a także rozwoju chorób grzybowych. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od warunków, jakie panują w pomieszczeniu oraz od szybkości, z jaką podłoże wysycha. Podlewanie wykonujemy średnio co 6-10 dni, a zimą można podlewać jeszcze rzadziej.

Ważne jest, aby nie utrzymywać korzeni w stałej wilgoci! Podlewanie powinno być poprzedzone okresem przeschnięcia korzeni.

Podlewanie storczyka z rodzaju falenopsis (phalaenopsis) można wykonać poprzez zanurzenie doniczki w większym pojemniku z wodą i pozostawienie na kilkanaście minut. Do wody możemy każdorazowo dodać płynny nawóz do storczyków, niezbędny dla obfitego kwitnienia.

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

Nawożenie

1. Nawozy płynne

Nawożenie jest niezbędne, aby storczyk długo i obicie kwitł i miał zdrowo wyglądające liście. Przy zakupie rośliny są zazwyczaj dobrze odżywione, ale z czasem podłoże jałowieje. Nawozy w formie płynnej rozpuszczamy w wodzie, którą stosujemy do podlewania. Możemy wybrać różnego typu nawozy:

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

2. Nawozy w pałeczkach

Dostępne są także wygodne nawozy w pałeczkach Agrecol, które umieszczamy bezpośrednio w podłożu kwiatu. Stosując nawozy w pałeczkach zapewniamy bujne i wydłużone kwitnienie oraz pełne odżywienie roślin przez okres 100 dni.

3. Odżywki do storczyków

Raz na cztery tygodnie warto zastosować jedną ze specjalnych odżywek w aplikatorze, dostosowaną do aktualnych wymagań rośliny:

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

W nawożeniu storczyków warto zastosować również Flower Spa – Kurację nawozową dla storczyków, która kompleksowo odżywia wszelkie odmiany storczyków.

uprawa i pielęgnacja storczyków, pałeczki do storczyków, nawóz do storczyków

Podłoże

Najlepiej użyć gotowego podłoża, dostępnego w sklepach ogrodniczych, przeznaczonego do uprawy storczyków. Takie podłoże zapewnia odpowiednią wilgotność, przepuszczalność i dostęp powietrza do korzeni.

Dobra rada ogrodnika:

  • Pomarszczone liście mogą świadczyć o przelaniu rośliny. Korzenie zaczynają gnić i roślina ma problem z pobieraniem wody z podłoża.
  • Zalegająca woda w zagłębieniu młodych liści powoduje gnicie stożka wzrostu i zamieranie roślin. Podczas podlewania uważajmy, aby go nie zalać.
  • Ciemno fioletowe zabarwienie liści świadczy o zbyt dużym nasłonecznieniu. Storczyka należy przestawić lub zastosować osłonę przed słońcem.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.