Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Nawożenie iglaków

W naturalnych warunkach gleba jest stale uzupełniana o składniki odżywcze, pochodzące z rozkładającej się materii organicznej. W ogrodach zwykle nie zostawiamy martwych części roślin z przyczyn estetycznych oraz w obawie przed rozwijaniem się chorób. Dlatego konieczne jest wzbogacanie gleby o brakujące substancje odżywcze.

Niedobory składników pokarmowych u roślin iglastych objawiają się m.in. przebarwieniami igieł, plamistością, żółknięciem, a nawet zamieraniem całych roślin. Stosując nawożenie dostosowane do potrzeb iglaków możemy cofnąć objawy chorobowe i przywrócić zdrowie roślinom. Iglaki nawozimy 3-, 4-krotnie w sezonie wegetacyjnym – od marca do października. Należy pamiętać, że potrzeby nawozowe roślin iglastych różnią się z zależności od pory roku.

Nawożenie młodych iglaków

W początkowym okresie rozwoju rośliny wykazują największe zapotrzebowanie na fosfor, niezbędny do budowy tkanek. Potrzebują także potasu – odpowiednia ilość tego pierwiastka zwiększa odporność roślin na suszę. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest azot, który ma najbardziej istotny wpływ na wzrost oraz zwiększanie masy roślin.

Odpowiednio dobrany skład dla roślin młodych oraz niedawno posadzonym posiada nawóz ukorzeniający do iglaków Agrecol.

Nawożenie – wiosna i lato

Nawozy wzmacniające do iglaków

Wiosenne nawożenie ma na celu dostarczenie roślinie dużej dawki azotu. Po zimie, gdy gleba była zamarznięta, rośliny nie były w stanie pobierać wody, dlatego do uregulowania gospodarki wodnej potrzebują dużych ilości potasu.

W zależności od typu użytego nawozu, wiosenno-letnie nawożenie wykonujemy 2-3 krotnie od marca do końca lipca.

Nawozy przeznaczone do iglaków są bardzo zróżnicowane pod względem sposobu użytkowania, dzięki czemu możemy wybrać nawóz, z którego najwygodniej będzie nam się korzystało. Warto jednak zastosować się do ogólnej zasady, że:

– nawozy posypowe są zalecane w uprawie roślin w gruncie

– nawozy płynne, w żelu i do podlewania – doskonale sprawdzą się w uprawie pojemnikowej

nawożenie iglaków, nawóz do iglaków

Wśród wielu typów nawozów znajdziemy: nawóz płynny do iglaków, nawóz w formie żelu, nawóz krystaliczny do rozpuszczania do tui i innych roślin iglastych oraz nawóz granulowany do iglaków.

Zdecydowanie zaoszczędzimy sobie czasu, stosując nawozy długo działające: 100 dni do iglaków lub nawóz z serii Plantacote działający aż 180 dni.

Składniki pokarmowe, znajdujące się w nawozach, są stopniowo uwalnianie do gleby pod wpływem naturalnych czynników środowiska. Specjalna formuła nawozów sprawia, że uwalnianych jest tyle składników pokarmowych, ile roślina potrzebuje. Zmniejsza to ryzyko przenawożenia. Nawozy długodziałające stosujemy 1-2 krotnie w ciągu sezonu.

Nawożenie iglaków z brązowiejącymi igłami

Wczesną wiosną można zaobserwować brunatnienie igieł. Jeśli nie występują przy tym inne niepokojące objawy (np. usychanie pędów, choroby grzybowe), to brązowienie jest objawem niedoboru składników odżywczych – głównie potasu oraz magnezu. Niedobory te uzupełniamy nawozem przeciw brunatnieniu igieł Agrecol. Systematyczne stosowanie nawozu przywraca prawidłowe zabarwienie igieł.

Ciekawostka: Niektóre odmiany posiadają charakterystyczne odbarwienia, które uzyskano poprzez hodowlę. Przebarwienia nie są skutkiem niedoborów składników pokarmowych, a cechą naturalną. Poniżej przykład sosny gęstokwiatowej ‘Oculus draconis’, która posiada ozdobne cętki. Takich odmian o specyficznych przebarwieniach jest znacznie więcej, np.: żywotnik olbrzymi 'Zebrina’, cyprysik groszkowy 'Gold Dust’ lub jałowiec łuskowaty ‘Floreant’.

nawożenie iglaków, nawóz do iglaków

Nawożenie iglaków wymagających kwaśnego podłoża

Odczyn gleby możemy sprawdzić kwasomierzem elektronicznym lub bardzo łatwym w obsłudze kwasomierzem, składającym się z płynu Helliga oraz płytki ceramicznej (pobieramy próbkę gleby i zalewamy płynem, a następnie porównujemy kolor płynu z załączoną skalówką).

Większość roślin iglastych nie toleruje zasadowego podłoża. Wyjątkiem są: cisy, świerki serbskie, sosny czarne, kosodrzewiny oraz modrzewie.

Odczyn podłoża można zmniejszyć przy pomocy nawozu zakwaszającego Agrecol. Natomiast odczyn bardziej zasadowy uzyskamy, stosując wapno do odkwaszania gleb Agrecol. Stosując wapno pamiętajmy, aby zachować 2 miesiące odstępu między wapnowaniem a nawożeniem! W przeciwnym razie składniki nawozów i wapna wejdą w reakcję i powstaną związki, nieprzyswajalne dla roślin.

nawożenie iglaków, nawóz do iglaków

Nawożenie iglaków jesienią

Jesienią wszystkie rośliny powinny przygotować się do zimowego spoczynku. Od sierpnia unikamy stosowania nawozów z dużą ilością azotu (pobudza do wzrostu). Zamiast tego stosujemy specjalne jesienne nawozy do iglaków, bogate w potas, magnez oraz siarkę.

Zasilenie podłoża w magnez zapobiega brązowieniu igieł przez zimę i łagodzi stres, związany z suszą oraz działaniem niskich temperatur.

Dobre odżywienie siarką oraz potasem sprawi, że rośliny lepiej zniosą niedostatek wody w ziemi podczas zimy. Spośród nawozów, przygotowujących iglaki do zimy, możemy wybrać nawóz Agrecol w formie granulatu lub w formie krystalicznej.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.