Dziury w trawniku, korytarze wydrążone w glebie, zamierające rośliny. To znak, że w naszym ogrodzie zamieszkały nornice. Najczęściej są to nornice rude o długości około 15 cm (łącznie z ogonem) o szaro-rudej barwie futra. Uaktywniają się głównie wieczorem i w nocy. Nie zapadają w sen zimowy, więc szkodzą przez cały rok.
Nornice budują korytarze pod ziemią, które mogą tworzyć skomplikowaną sieć. Nie tworzą jednego wyjścia na powierzchnię gleby, lecz kilka. Wejście do nory stanowi okrągły otwór w glebie. Na glebie nie występują kopczyki, takie jak tworzą krety. Pojawieniu się tych zwierząt sprzyja ściółkowanie gleby np. słomą – wówczas gwarantujemy nornicom świetne warunki do bytowania i rozmnażania się. Te podziemne stworzenia preferują gleby mniej zwięzłe, łatwiejsze do przekopywania.
Żywią się korzeniami oraz częściami nadziemnymi roślin, w tym warzyw, owoców i gatunków ozdobnych. Zjadają również nasiona, a także cebulki, kłącza i bulwy kwiatów. Nie boją się wspinać na pnie oraz gałęzie drzew lub krzewów owocowych i nie wzgardzą ich korą, szczególnie zimą, gdy brak jest innego rodzaju pożywienia.
Warto pamiętać o naturalnych metodach pozbywania się szkodników z naszych ogrodów. Pomocny w łowieniu nornic może okazać się kot. Musi mieć jednak instynkt drapieżcy, a więc nie będzie to raczej kot wylegujący się na kanapie w domu. Także inne drapieżniki, takie jak tchórz czy kuna, żywią się drobnymi ssakami, w tym nornicami. Pojawienie się naturalnych wrogów nornic będzie dla nas dodatkowym wsparciem w walce z tymi małymi gryzoniami.
Można też regularnie usuwać chwasty, a także skoszoną trawę, aby nie stwarzać warunków idealnych do zasiedlenia się nornic. Pomocne w zniechęcaniu tych szkodników do założenia gniazd może się okazać wzruszanie gleby za pomocą metalowych pazurków ogrodniczych.
Warto również sadzić rośliny mające działanie odstraszające na nornice: czosnek, korona cesarska, wilczomlecz, aksamitka, aromatyczne zioła. Śmiertelnie trujący po zjedzeniu przez myszy lub nornice jest rącznik pospolity z rodziny wilczomleczowatych. Czarny bez i ząbki czosnku włożone do norek odstraszają zapachem tych niepożądanych gości.
Jeśli jednak metody naturalne okażą się nieskuteczne, pozostaje nam walka chemiczna. Wówczas warto zastosować płyn AROX na krety i nornice*, który skutecznie odstrasza natrętne szkodniki przez okres 6 dni.
Można też użyć stację deratyzacyjną AROX z pastą na gryzonie*. Stacja jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu pasta, którą umieszczamy wewnątrz jest zabezpieczona przeciwko niekorzystnym warunkom atmosferycznym, a dzieci i zwierzęta domowe nie dostaną się do niej.
*Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.
Pułapki z pastą należy rozkładać w rękawiczkach ze względu na obecność trucizny, a także, aby nie pozostawić na pułapce zapachu człowieka – inaczej sprytne nornice nie pobiorą przynęty. Stację otwiera się kluczykiem, wkłada do niej przynętę i zamyka. Ustawia się ją w miejscu przebywania lub przemieszczania się gryzoni.
Zwalczanie gryzoni może trwać przykładowo od 2 do 5 tygodni, w zależności od nasilenia inwazji. Kolonia gryzoni powinna zostać zwalczona w ciągu 35 dni. W przypadku stwierdzenia obecności gryzoni po tym czasie, należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem deratyzacyjnym. Podczas stosowania produktu należy zbierać martwe gryzonie często i w regularnych odstępach czasu, aby zachować higienę i unikać zjadania gryzoni przez inne zwierzęta.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.