Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Jak rozpoznać choroby roślin?

Rozpoznawanie chorób roślin — test wilgotnej komory

W wypadku chorej rośliny postawienie właściwej diagnozy wymaga zazwyczaj specjalistycznej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Wielu niewprawionych ogrodowych amatorów może pomylić objawy choroby wywoływanej przez grzyby z uszkodzeniami fizjologicznymi, a następnie podjąć niewłaściwe decyzje co do leczenia roślin. Dlatego przed postawieniem diagnozy zalecamy wykonać test wilgotnej komory. Test ten służy do stwierdzenia obecności grzyba w tkankach roślin i ułatwia podjęcie właściwych działań w celu przywrócenia roślinom zdrowia.

Sama idea wilgotnej komory jest niezwykle prosta, a koszty jej wykonania są bardzo niskie. Wilgotna komora składa się z płaskiego naczynia wyłożonego gazą, podstawki oraz przykrywki. Z rośliny, u której podejrzewamy infekcję grzybową, pobieramy fragment tkanki ze zmianami chorobowymi (owoce, liście, łodygi) i kładziemy go na podstawce.

jak rozpoznać choroby roślin, test wilgotnej komory, choroby grzybowe roślin

Do naczynia wlewamy wodę tak, aby gaza stała się wilgotna.

jak rozpoznać choroby roślin, test wilgotnej komory, choroby grzybowe roślin

Naczynie przykrywamy przykrywką. Codziennie monitorujemy stan rośliny.

jak rozpoznać choroby roślin, test wilgotnej komory, choroby grzybowe roślin

Jeśli po około 3-4 dniach w miejscach zmian chorobowych pojawi się nalot grzybni (opilśń), będzie to sygnał, że nasza roślina jest zainfekowana przez grzyb i powinniśmy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin (np. Signum 33 WG). Brak grzybni na preparacie może świadczyć o chorobie fizjologicznej rośliny.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.