Chyba nikt z nas nie lubi jeść robaczywych czereśni i wiśni. Larwy, które spotykamy w owocach to nasionnica trześniówka – muchówka niewielkich rozmiarów. Zwalczenie nasionnicy nie jest wcale takie proste. By mieć szanse w walce z wrogiem smacznych czereśni, musimy poznać przeciwnika.
Nasionnica trześniówka jest muchówką, która przepoczwarcza się i zimuje w wierzchniej warstwie gleby bezpośrednio pod drzewem. Wylot osobników dorosłych następuje w połowie maja. Po kopulacji samica wybiera owoc i składa jajo, dodatkowo znaczy go feromonem, aby zasygnalizować innym samicom, że ten zawiązek jest już „zajęty”. Jak na tak małe muszki samice są bardzo płodne, jedna potrafi złożyć nawet 250 jaj.
Larwy wyjadają miąższ z dojrzewających owoców. W wyniku ich żerowania owoc traci na wartości, szybciej dojrzewa i często przedwcześnie opada na ziemię. W ten sposób larwy nasionnicy przedostają się do gleby na przepoczwarczenie i zimowanie.
Poznaliśmy wroga, pora zaplanować strategie ochrony. Najprościej byłoby wykonać zabieg chemiczny, ale ze względu na rozciągnięty w czasie wylot muchówek ustalenie odpowiedniego terminu zabiegu jest trudne. Umownym terminem jest okres kwitnienia robinii akacjowej zwanej pospolicie akacją. Zabieg insektycydem Mospilan 20 SP* wykonujemy tydzień po pełni kwitnienia robinii. Wylot i nasilenie populacji nasionnicy są również uzależnione od warunków atmosferycznych, co utrudnia ustalenie właściwego terminu zwalczania. Skuteczne do sygnalizacji lotu muchówek są pułapki lepowe w kolorze żółtym lub pułapki feromonowe. Mogą one również wpłynąć na ograniczenie populacji szkodnika. Niestety w sadach przydomowych ustalenie nasilenia nalotu nasionnicy na podstawie pułapek jest ciężkie i niemiarodajne.
Ciekawe jest to, że wczesne odmiany czereśni są atakowane rzadziej niż odmiany późne. Warto o tym pamiętać przy wyborze odmiany czereśni i wiśni.
Szkodnik zimuje w glebie, a więc jest to kolejna wskazówka jak z nim walczyć. Pewną skuteczność daje rozkładanie gęstych siatek lub folii pod drzewem na początku maja, co uniemożliwia wylot osobników dorosłych z gleby. Wczesną jesienią można przekopać glebę na głębokość kilku, kilkunastu centymetrów. W ten sposób niszczy się mechanicznie osobniki zimujące w glebie.
Najlepszy sposób na robaczywe czereśnie i wiśnie to łączenie wszystkich możliwych strategii. I jeśli jednego roku przegramy bitwę – to nie oznacza, że w następnym roku nie wygramy wojny z nasionnicą trześniówką.
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.