Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Sposób na ślimaki

Żarłoczni Francuzi – postrach ślimaków

Gdybyśmy byli Francuzami, być może obecność ślimaków w naszych ogrodach byłaby dla nas satysfakcjonująca, we Francji bowiem ślimaki są uważane za przysmak. Niestety, nie wszystkie ślimaki są jadalne, a w dodatku ich obecność w ogrodzie może zaskoczyć wielu z nas.

zwalczanie ślimaków, sposób na ślimaki

Czy ślimaki są faktycznie intruzami?

Mimo że ślimaki niechętnie gościmy w naszych ogrodach, pełnią one bardzo ważną funkcję w przyrodzie. Należą do grupy saprofagów, co oznacza, że odżywiają się nie tylko żywymi roślinami i zwierzętami, ale również ich martwymi szczątkami. Rozdrabniając je, wspierają grupę destruentów i wspomagają obieg materii w ekosystemie.

Jak rozpoznać, że nasze rośliny są zjadane przez ślimaki?

Podczas przemieszczania się ślimaki wytwarzają śluz, który znacznie pomaga im w poruszaniu się. Śluz, jeśli nie ulegnie wymyciu przez deszcz, zasycha i pozostaje na liściach. Przeprowadzając diagnozę, należy bardzo dokładnie sprawdzić górną i dolną stronę blaszek liściowych oraz glebę pod roślinami.

zwalczanie ślimaków, sposób na ślimaki

Jak walczyć ze ślimakami?

Nie ma metody, która całkowicie eliminowałaby ich pojawy. Kontrola obecności ślimaków opiera się na działaniach profilaktycznych. Przede wszystkim powinniśmy zasadzić w ogrodzie rośliny mające działanie odstraszające, takie jak mydlnica lekarska, majeranek ogrodowy czy lebiodka pospolita. Do ograniczania liczby ślimaków bardzo dobrze nadają się specjalne pułapki służące do ich odławiania. Pułapki wkopujemy w ziemię, a ich zawartość uzupełniamy marchewką, ziemniakami a także piwem, ponieważ ślimaki są smakoszami tego napoju. Pułapki regularnie przeglądamy, uwięzione ślimaki odławiamy, a braki w przynęcie uzupełniamy. Ten oto sposób na ślimaki należy do najczęściej stosowanych. Zwierzęta te bytują i rozmnażają się w zacienionych i wilgotnych miejscach, dlatego warto prowadzić systematyczny przegląd ich kryjówek i w miarę możliwości usuwać szkodniki. Pułapka to naturalna metoda walki ze ślimakami, ale gdy nie chcemy mechanicznie usuwać ślimaków, możemy skorzystać z metody chemicznej.

zwalczanie ślimaków, sposób na ślimaki

Chemiczne metody zwalczania ślimaków

Jeśli wszystkie powyższe sposoby zawiodły, możemy użyć chemicznych środków ochrony roślin. Możesz skorzystać z jednego z preparatów: Ferramol GR, Ironmax ProŚlimatox 5 GB, Lima Oro 3 GBŚlimax GB*. Środki mają postać granulatu, który należy rozsypać wokół roślin, które zjadają ślimaki. Ślimaki zwabione zapachem preparatu chętnie go zjadają, po czym giną. Co ciekawe preparaty: Ferramol GR i Ironmax Pro to wyjątkowe produkty, ponieważ wyróżnia je formuła, która jest bezpieczna dla zwierząt domowych, dzięki czemu nie dojdzie do ich przypadkowego zatrucia. W razie wystąpienia opadów deszczu po zastosowaniu jednego ze środków ochrony roślin, zabieg powtarzamy. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie i uważnie zapoznać się z treścią jego etykiety.

zwalczanie ślimaków, sposób na ślimaki

Bezskorupowe czy z „domem na plecach”? Które ślimaki wyrządzają większe szkody?

Zarówno obecność ślimaków skorupowych, jak i bezskorupowych w naszych ogrodach może budzić zaniepokojenie. W naszym klimacie niezwykle niebezpieczny i ekspansywny okazał się jednak bezskorupowy ślinik luzytański. W jednym sezonie może złożyć aż 400 jaj i jest zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków zwierząt w Europie.

zwalczanie ślimaków, sposób na ślimaki

Czy wiesz, że:

Niektóre ślimaki podczas bardzo mroźnych i długich zim zapadają w stan hibernacji. By nie utracić zbyt dużych ilości wody, pokrywają swoje ciało cienką warstwą śluzu. Przez tak długi okres hibernacji jako źródło energii wykorzystują zgromadzony w swoim ciele tłuszcz.

Długość życia ślimaków jest ściśle uzależniona od środowiska, w którym żyją. Niektóre z nich są w stanie przeżyć 5 lat,  jednak rekordzistami są ślimaki dożywające nawet 25 lat.

Największy ślimak został znaleziony w Afryce. Jego długość przekraczała 30 cm, a ważył ponad kilogram.

Ślimaki nie należą do najszybszych stworzeń. Ich średnia prędkość wynosi około 10 cm/min. Oznacza to, że w ciągu godziny pokonują dystans 6 metrów. Gdyby ślimak poruszał się przez 24 godziny na dobę, w ciągu roku przemierzyłby odległość 5,256 km.

Ślimaki są hermafrodytami, co oznacza, że posiadają zarówno żeńskie, jak i męskie narządy płciowe. Aby jednak doszło do składania jaj, ślimaki muszą mieć bezpośredni kontakt ze sobą.

Ślimaki nie tylko niszczą nasze rośliny, ale też mogą być nosicielami wielu pasożytów i stanowić bardzo poważne zagrożenie dla psów, jeśli trafią do ich przewodu pokarmowego.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.