Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Sukulenty ogrodowe

Sukulenty to zróżnicowana grupa roślin, zazwyczaj łatwych w uprawie, które przy minimalnej pielęgnacji odpłacą się pełnią swej dekoracyjności. Występują w specyficznym środowisku, zależnie od rodzaju, charakteryzują się mięsistymi łodygami bądź liśćmi. Do najbardziej znanych sukulentów należą kaktusy, przy czym należy pamiętać, że nie każdy sukulent to kaktus. Kaktusy zaliczane są do sukulentów łodygowych, których naturalne siedliska występują w Ameryce Południowej, w Ameryce Północnej i w Afryce. Większość kaktusów występuje na terenach półpustynnych, jednak spotykane są także na obszarach o chłodniejszym, górskim klimacie. Pomimo, że sukulenty uznawane są za rośliny wytrzymałe, przy niewłaściwej pielęgnacji można doprowadzić do ich zamierania. Zaciszne, słoneczne zakątki, będą odpowiednie dla tych roślin. Sukulenty pochodzą zazwyczaj z gorących i ciepłych regionów świata, więc znoszą wysokie temperatury. W zasadzie w okresie wegetacji optymalna temperatura dla sukulentów mieści się w granicach 20-25°C – w nocy i 30-35°C w ciągu dnia.

sukulenty ogrodowe, sukulenty w ogrodzie, pielęgnacja sukulentów, nawóz do sukulentów, nawóz do kaktusów

Bardzo istotną kwestią w uprawie sukulentów jest podłoże, które powinno być przepuszczalne i lekko kwaśne. Najprostszym sposobem pozyskania takiego podłoża jest jego zakup. W sklepie ogrodniczym wybieramy podłoże przeznaczone do kaktusów oraz sukulentów. Przygotowując samemu substrat, można wykorzystać mieszankę ziemi ogrodniczej, torfu i piasku. Przy sadzeniu roślin pamiętajmy także o dobrym drenażu. Sukulenty nawozimy bardzo ostrożnie. Stosujemy nawozy z przewagą potasu i fosforu, a z mniejszym udziałem azotu. W sprzedaży jest dostępny nawóz opracowany specjalnie dla kaktusów i sukulentów Agrecol Mineral Żel.

sukulenty ogrodowe, sukulenty w ogrodzie, pielęgnacja sukulentów, nawóz do sukulentów, nawóz do kaktusów

Jest on tak zbilansowany, żeby pokryć wszystkie potrzeby pokarmowe naszych roślin. Oczywiście gatunki charakteryzujące się szybkim wzrostem nawozimy nawet co dwa tygodnie, natomiast gatunki o powolnym wzroście raz na miesiąc. W uprawie sukulentów ogrodowych bardzo ważny jest odpowiedni poziom wilgotności podłoża, przelanie roślin kończy się najczęściej ich obumarciem. Do podlewania wykorzystujemy miękką wodę, najlepiej sprawdza się do tego deszczówka. Intensywność podlewania zależna jest m.in. od nasłonecznienia, temperatury i intensywności wzrostu danego gatunku.

W ogrodzie można odnaleźć wiele sukulentów, a najpopularniejsze z nich to liczne rozchodniki oraz rojniki. Uprawiamy je na przydomowych skalniakach. Zazwyczaj są one mało wymagające, a do prawidłowego rozwoju wymagają przede wszystkim przepuszczalnego podłoża, słońca i, od czasu do czasu, nawożenia.

sukulenty ogrodowe, sukulenty w ogrodzie, pielęgnacja sukulentów, nawóz do sukulentów, nawóz do kaktusów

Rozchodniki i rojniki kochają słońce, dlatego należy unikać sadzenia ich nawet w lekkim cieniu.

Wymagają przepuszczalnych gleb, gdyż są wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu. Gdy woda długo utrzymuje się na powierzchni ziemi, korzenie roślin zaczynają gnić. Dobremu zimowaniu sprzyja suche podłoże. Rojniki dzielimy na poszczególne rozety, które zagłębiamy w podłożu. Najlepiej zrobić to wczesnym latem, gdy młode rozety podrosły i chętnie tworzą korzenie.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.