Kaktusy – domowe rośliny dla zapominalskich

Kaktusy to oryginalne rośliny pochodzące z Ameryki Północnej i Południowej. Jeśli stworzymy im warunki podobne do tych, w których rosną w stanie naturalnym, z powodzeniem możemy uprawiać je w domu.

Kaktusy doskonale wyglądają zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i w klimatycznych, niewielkich mieszkaniach. Cenione są nie tylko za zdolność magazynowania wody i odporność na suszę, ale przede wszystkim za niebanalne kształty i kolory. Uprawa kaktusów daje dużo satysfakcji, zwłaszcza, gdy doczekamy się u nich pięknych, egzotycznych kwiatów.

Podłoże

Kaktusy najczęściej potrzebują kwaśnego, przepuszczalnego podłoża, w skład którego wchodzi torf, kompost ze ściółki i żwir w proporcji 1:2:3.

Stanowisko

W uprawie parapetowej najbardziej sprzyjające warunki w uprawie kaktusów będą na oknie południowo-wschodnim i południowo zachodnim.

PODLEWANIE

Pamiętajmy o ostrożnym podlewaniu tych roślin. Robimy to tylko wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Pamiętajmy też o warstwie drenażu na dnie doniczki oraz o tym, by naczynie miało otwór odpływowy, który w razie przelania odprowadzi nadmiar wody.

CO ZROBIĆ, ŻEBY KAKTUSY ZAKWITŁY?

Ogromne znaczenie dla kwitnienia kaktusów ma okres spoczynku. Trwa on od grudnia do marca. W tym czasie roślin nie podlewamy i przenosimy je do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 8–12 stopni C. Po powrocie kaktusów na parapet okienny zaczynamy ich podlewanie i nawożenie – stopniowo, małymi dawkami. Właśnie odpowiednio zapewniony okres spoczynku pobudza kaktusy do wytwarzania kwiatów.

nawozy do kaktusów

NAWOŻENIE KAKTUSÓW

Nawożenie rozpoczynamy z początkiem sezonu wegetacyjnego tj. od kwietnia i kontynuujemy do sierpnia. Stosujemy specjalistyczny nawóz  Agrecol Mineral Żel do kaktusów  o niskiej zawartości azotu. Dzięki temu nawóz nie powoduje gwałtownego przyrostu części zielonych i pobudza do kwitnienia. Odpowiednio wykonany zabieg nawożenia sprawi, że kaktusy domowe będą silne i zdrowe.

kaktus mineral żel

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.