Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Syngonium – jak uprawiać tę roślinę?

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum) to pnącze z rodziny obrazkowatych, które pochodzi z Ameryki Środkowej  i Południowej.
W naturalnym środowisku porasta tropikalne lasy deszczowe, jednak w naszym rejonie z chęcią uprawiana jest jako roślina doniczkowa.  Zaskakiwać może wygląd jej liści, które w naturze prezentują się zupełnie inaczej niż te u okazów uprawianych w mieszkaniach.

Jak wygląda zroślicha?

Cechą charakterystyczną rośliny są sercowate lub strzałkowate liście, osadzone na długich ogonkach. Zazwyczaj są zielone, z domieszką innych barw, co jest uzależnione od odmiany. W zależności od tego jak będziemy prowadzić roślinę, może mieć ona pokrój pnący lub płożący. Przy sprzyjających warunkach może dorastać do ok. 150 cm, ale trzeba jej zapewnić podporę, dzięki której chętniej będzie się rozrastać. Tworzy kolbowate kwiatostany, które są okryte czerwonofioletowymi pochwami, jednak w warunkach domowych roślina nie zakwita.

Stanowisko

Ponieważ zroślicha naturalnie rośnie pod osłoną większych roślin, preferuje stanowisko jasne, lecz o świetle rozproszonym. Nie będzie czuła się dobrze, gdy zostanie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (może dojść do poparzeń liści). Dobrym miejscem będzie parapet okna wystawy wschodniej lub północnej, a w przypadku południowej i zachodniej najlepiej postawić zroślichę w głębi pokoju. Roślina z barwnymi liściami będzie potrzebowała nieco więcej słońca, niż odmiana posiadająca zielone liście. Należy jej również zapewnić wysoką wilgotność powietrza (ok. 60%) oraz trzymać z dala od przeciągów.

Podłoże

Roślina ta preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, dlatego najodpowiedniejszym podłożem dla niej będzie takie do roślin zielonych
z dodatkiem perlitu, chipsów kokosowych, kory i keramzytu.

Podlewanie

Przyjmuje się, że latem zroślicha powinna być podlewana 2 razy w tygodniu, a zimą, co 10-14 dni, jednak zawsze najlepiej dostosować podlewanie do warunków panujących w pomieszczeniu (ilość światła, wilgotność). Rośliny, które stoją w ciemniejszych zakamarkach, będą potrzebować mniej wody, a te mające dostęp do większej ilości światła mniej.

Nawożenie

Od wiosny do jesieni zaleca się nawozić roślinę co 2-3 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych. Dla zapominalskich polecamy nawóz
w formie aplikatorów. U roślin z wariegacją warto stosować nawóz ze zwiększoną ilością potasu, aby zapobiec jej zanikaniu.

Ciekawe odmiany zroślichy

  1. ’Pink splash’ – ciemnozielone liście, ozdobione nieregularnymi, różowymi plamami
  2. ’Red spot tricolor’ – liście o zielono-różowo-białym wybarwieniu
  3. ’Milk confetti’ –  jasne liście z nieregularnie rozmieszczonymi licznymi różowymi plamkami
  4. ’Albo variegata’ – liście zielono-białe
  5. ’Aurea’ – liście zielono-żółte
  6. ’Mottled mojito’ – ciemnozielone liście nakrapiane małymi cętkami w różnych odcieniach zieleni
  7. ’Panda’ – ciemnozielone liście z nieregularnymi jasnozielonymi plamkami

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.