Hortensje są jednymi z najpopularniejszych krzewów kwitnących w polskich ogrodach. wspaniale wyglądają zarówno w ogrodach w stylu naturalistycznym, jak i nowoczesnym. Jak uprawiać hortensje? Co zrobić, żeby hortensje bujnie kwitły?
Występuje wiele gatunków i odmian hortensji, różniących się kolorami i kształtem kwiatów, pokrojem, liśćmi i wymaganiami. Te obficie kwitnące krzewy mają bardzo trwałe kwiaty, które dekorują rabaty latem i jesienią. Nawet zimą, gdy zaschną na łodygach, tworzą interesujące kompozycje.
Wybór hortensji
Wybór gatunku hortensji zależy on naszych upodobań, ale miejmy też na uwadze stanowisko, które możemy tym krzewom przygotować. Jeśli mieszkamy w chłodnych rejonach Polski, nie decydujmy się na hortensje wrażliwe na przymrozki. Wybierzmy raczej gatunki odporne (hortensja bukietowa, hortensja drzewiasta).
Stanowisko
Pamiętajmy też, że wiele gatunków wymaga przycinania. Jeśli planujemy uprawiać ogród „bezobsługowy”, to warto w nim posadzić hortensje, które nie wymagają cięcia, np. hortensję kosmatą, hortensję pnącą.
Najlepsze do uprawy hortensji jest stanowisko lekko zacienione. W pełnym słońcu może dochodzić do oparzeń liści i szybkiego więdnięcia rośliny, natomiast w głębokim cieniu hortensje będą kwitnąć mniej bujnie. Gleba do ich uprawy musi być próchniczna, pulchna i stale wilgotna. Hortensje preferują odczyn kwaśny podłoża (pH około 4,5-5,5). Hortensje powinny być w miarę możliwości osłonięte od wiatru, zwłaszcza te rosnące pojedynczo. Niektóre gatunki są wrażliwe na niskie temperatury i w rejonach chłodniejszych wymagają osłony zimą (np. wiele odmian hortensji ogrodowej). Można stosować kopczykowanie i okrywanie białą agrowłókniną.
Podlewanie
Wiosną i latem w okresach bezdeszczowych należy hortensje obficie podlewać. Wszystkie rośliny najlepiej jest podlewać rano lub wieczorem, nie zaś w południe (zmniejszamy dzięki temu ryzyko poparzenia liści). Starajmy się nie zwilżać liści hortensji, bo ryzykujemy porażeniem krzewu przez grzyby chorobotwórcze.
Hortensje niebieskie
Zmiana koloru kwiatów hortensji możliwa jest tylko w przypadku hortensji ogrodowej o kwiatach innych niż białe. Hortensje ogrodowe o różowych kwiatach pod wpływem kwaśnego odczynu gleby przebarwiają się na niebiesko. Hortensje o kwiatach czerwonych zmieniają barwę na fioletową.
Nawóz barwiący do hortensji Agrecol Hortensje niebieskie zakwasza podłoże, dzięki czemu hortensje ogrodowe efektownie zmieniają swoją barwę.
Jeśli nie zastosujemy nawozu barwiącego, a odczyn gleby jest obojętny, nasze hortensje pozostaną różowe bądź czerwone.
Więcej informacji: Hortensja niebieska. Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?
Jak nawozić hortensje?
Na wielu krzewach hortensji możemy zauważyć liście, które przebarwiają się na żółto w środku sezonu. To objawy niedoboru składników pokarmowych, które powinniśmy dostarczać wszystkim roślinom przez cały sezon, poprzez odpowiednie nawożenie.
Wybierać możemy spośród nawozów posypowych (polecamy np. Nawóz Agrecol do hortensji, bądź długo działający Nawóz Agrecol Plantacote do rododendronów i hortensji).
Dostępne są także łatwe w użyciu, szybko działające nawozy płynne, np. Agrecol Mineral żel do hortensji.
Nawóz Agrecol Mineral żel do hortensji zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe – zarówno makro-, jak i mikroelementy.
Hortensje powinniśmy nawozić od marca do połowy lipca. Od sierpnia stosujmy już nawozy jesienne, żeby nie pobudzać zbytnio roślin do wzrostu i przygotować je do trudnych warunków zimowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku hortensji o niskiej mrozoodporności, np. hortensji ogrodowej.
Więcej informacji w artykule: Nawożenie jesienne
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.