Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

WCIORNASTKI na roślinach domowych

Wciornastki to jedne z najbardziej znanych i uporczywych szkodników roślin doniczkowych. Dorosłe osobniki są czarne, brązowe, pomarańczowe lub żółte (w zależności od gatunku) i mają długość 1,2–2,5 mm. Często nazywane są „przecinkami”. Larwy wciornastków są podobnej długości, jednak mają barwę kremową lub białą i ciężej jest je dostrzec na pierwszy rzut oka. Wciornastki posiadają formy uskrzydlone, przez co mogą dostać się do domu przez okna i z łatwością przemieszczać się między roślinami. Często zostają przyniesione z nowo nabytymi roślinami, kwiatami ciętymi lub ziołami, dlatego należy pamiętać o dokładnych oględzinach już w trakcie wybierania roślin. Wciornastki posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, a więc wysysają soki, osłabiając tym samym rośliny. Dodatkowo mogą przenosić także groźne wirusy i patogeny.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z wciornastkami?

Charakterystycznym objawem żerowania wciornastków są uszkodzenia liści, które powstają na skutek nakłucia i wysysania soków roślinnych. Najczęściej są to srebrzyste lub jasne plamy, chociaż u niektórych gatunków roślin potrafią być także rdzawe lub czerwone. Powodem do niepokoju mogą być także nierozwijające się od dłuższego czasu lub zniekształcone liście. Z czasem uszkodzone fragmenty brązowieją lub robią się wyblakłe oraz skręcają się i zasychają. W miejscach żerowania można także dostrzec czarne kropki, które są odchodami wciornastków.

Jak zwalczać wciornastki naturalnymi sposobami?

Pierwszym istotnym krokiem będzie odizolowanie chorych roślin od reszty, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodnika. Następnie należy dokładnie oczyścić rośliny wilgotną ściereczką lub opłukać wodą. W przypadku tej drugiej metody warto nałożyć na doniczkę reklamówkę, aby woda nie dostała się do podłoża. Należy dokładnie oczyścić każdy zakamarek rośliny, ponieważ wciornastki mogą też ukrywać się w miejscach trudno dostępnych.  Po takim zabiegu można wspomóc się naturalnym preparatem NeemAzal T/S na bazie azadyrychtyny, czyli popularnego związku pozyskiwanego z miodli indyjskiej. Wykazuje on szerokie spektrum działania na różne szkodniki roślin domowych. Drugim przydatnym preparatem będzie Pesticol, na bazie olejku pomarańczowego.

Jeśli naturalne sposoby okazały się niewystarczające…

Pozostaje zastosować chemiczne środki ochrony roślin. Wtedy możemy być niemal pewni, że pozbędziemy się niechcianych lokatorów
z naszych roślin. Do zwalczania wciornastków najlepiej sprawdzi się Karate Gold oraz Mospilan 20 SP.

Regeneracja po inwazji szkodników

Na koniec możemy zafundować naszym roślinom dawkę energii po wygranej walce.💪 Najszybszym rozwiązaniem będzie użycie odżywki Green strong do roślin domowych w formie wygodnego do zastosowania aplikatora. Jeden aplikator wystarczy na miesiąc, więc nie będziemy musieli dodatkowo martwić się, że zapomnimy o nawożeniu.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.