Wertykulacja trawnika to czynność, wykonywana najczęściej późną wiosną. Służy ona poprawieniu kondycji rosnących traw, a także pomaga je zabezpieczyć przed mchem.
Co to jest wertykulacja i kiedy ją przeprowadzić?
Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, którego głównym celem jest usunięcie starej, martwej darni, przypominającej filc. Warstwa filcu skutecznie blokuje prawidłowy rozwój trawy i uniemożliwia składnikom odżywczym z nawozów wniknięcie w głąb podłoża. Podczas wertykulacji pionowo nacina się darń, dzięki czemu do trawnika dociera więcej wody i powietrza, a trawa lepiej się krzewi. Wertykulujemy trawniki dwuletnie lub starsze. Nie trzeba wykonywać tego zabiegu na młodych trawnikach, bo usuniemy niepotrzebnie młode pędy traw. Zabieg wertykulacji przeprowadza się co najmniej raz w roku, w terminie jesiennym lub wiosennym. Najlepszym terminem wiosennym na wykonanie tego zabiegu jest koniec marca. Najlepiej właściwy termin skojarzyć z wiosennym kwitnieniem forsycji. Dobrym terminem jesiennym jest druga połowa września. Nie wykonujemy nacięć zbyt późno, bo trawnik musi jeszcze przed zimą się zregenerować.
Jak wykonać wertykulację?
Przed wykonaniem rekultywacji należy skosić trawnik, aby sprzęt miał dobry dostęp do zbitej darni.Przy niewielkich powierzchniach może wystarczyć wertykulator ręczny, czyli specjalnie grabie, wyposażone w bardzo wąskie, sztyletowate zęby. Wcinają się one w glebę pod trawnikiem na głębokość kilku centymetrów. Jeśli posiadamy duży trawnik, warto zaopatrzyć się w wertykulator o napędzie elektrycznym lub spalinowym, który ułatwi i przyspieszy nam pracę. Przy pierwszym przejeździe ustawiamy noże dość płytko (najlepiej na 5 mm), przy drugim ustawiamy nieco głębiej (na 10 mm).
Po tak inwazyjnym zabiegu trawnik może wyglądać na lichy, ale już po kilku tygodniach trawa się odbuduje i zapełni luki. Następnie dokładnie wygrabiamy trawnik, a materiał roślinny zbieramy do worków. Nie należy go składować na kompoście, ponieważ może zawierać zarodniki grzybów chorobotwórczych. Użycie nawozu do zakładania i regeneracji trawników przyspieszy proces zagęszczania murawy.
Wertykulacja na mech
Zabieg wertykulacji bardzo pomoże w zwalczaniu mchu na trawnikach, dotkniętych tym problemem. Podczas wykonywania nacięć i usuwania filcu usuwa się także znaczna część mchu. Na pozostały mech stosujemy specjalne preparaty, np. nawóz na mech Agrecol lub organiczny preparat do trawników ograniczający mech Agrecol Natura.
Zastosowane nawozy wzmocnią trawę, która szybko się zagęści i wypełni luki, powstałe po usunięciu filcu i mchu.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.