Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wiosenne porządki po zimie

Po zimie dni stają się coraz dłuższe, słońce świeci i ogrzewa, sygnalizując nadejście wiosny. Pogoda zachęca nas do wyjścia do ogrodu. Wczesna wiosna to znakomity czas na przygotowanie się do nowego sezonu i rozpoczęcie wiosennych porządków po zimie.

wiosenne porządki po zimie, wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne porządki na trawnikach

Po zimie nasz ogród wygląda nieatrakcyjnie. Porządkowanie zacznijmy od trawnika. Gdy nie ma już śniegu i minęło ryzyko silnych mrozów, trawniki o małej powierzchni starannie wygrabmy ostrymi grabiami. Usuniemy w ten sposób nie tylko zalegające liście i gałęzie, ale także suche, martwe źdźbła trawy tworzące tzw. filc. Filc to obumarłe, zbite części traw, które uniemożliwiają przenikanie powietrza, a czasem także wody w głębsze warstwy trawnika, ograniczając jego właściwy wzrost. Na trawnikach o dużej powierzchni zamiast grabienia można wykonać wertykulację. Zabieg ten polega na płytkim nacięciu darni. Napowietrzenie trawnika pobudzi go do wiosennego wzrostu oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Po kilku dniach od oczyszczania trawnika powinniśmy wykonać jego wiosenne nawożenie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji trawnika po zimie zajrzyj do artykułu o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.

Drzewa i krzewy – przycinanie i pielęgnacja

Pod koniec marca zdejmujemy zimowe osłony z młodych drzew i krzewów. Z roślin rabatowych rozgarniamy torf i korę, pozostawiając je jako ściółkę. Natomiast liście, słomę i gałęzie drzew iglastych, które tworzyły okrywę, wynosimy na kompost. W tym czasie możemy także uzupełnić ubytki ściółki na rabatach. Okres po zdjęciu okryw jest dobrym czasem na przycięcie bylin i traw ozdobnych. Wczesną wiosną możemy również rozpocząć cięcie wiosenne drzew i krzewów. Usuńmy uszkodzone, krzyżujące się, rosnące do środka korony gałęzie. Rany po cięciu natychmiast zabezpieczmy maścią ogrodniczą Agrecol.

Oczko wodne

W ogrodach z oczkiem wodnym wczesna wiosna jest jeszcze bardziej pracowita. W pierwszej kolejności sprawdźmy uszczelnienie oczka po zimie. Następnie musimy oczyścić dno zbiornika z resztek roślinnych tj. liści, patyków. W przeciwnym razie przy silnym nasłonecznieniu nastąpi gwałtowny rozwój glonów. Zanim wystawimy meble do ogrodu, należy je wyczyścić i ewentualnie, w razie potrzeby zaimpregnować.

Oprysk na przedwiośniu

Jeśli mamy w ogrodzie drzewka owocowe, pilnujmy terminów oprysków na kędzierzawość liści brzoskwini. Jeśli otworzą się już pąki kwiatowe, na oprysk profilaktyczny będzie za późno! Więcej informacji o kędzierzawości znajduje się w naszym artykule: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.

Wykonajmy te podstawowe zadania w ogrodzie, zanim sezon ogrodniczy ruszy pełną parą. Gdy wystartuje wegetacja, będziemy mieli ręce pełne roboty!

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.