Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zimowa i wiosenna pielęgnacja datury

Datury czyli bielunie, to pięknie i obficie kwitnące rośliny, które można uprawiać w gruncie bądź w donicach.

Nie są one odporne na mróz, więc wymagają przeniesienia ich na zimę do ciemnych, chłodnych pomieszczeń, gdzie wejdą w okres spoczynku. Najlepsza do tego celu, może okazać się piwnica. Optymalna temperatura w miejscu zimowania to 12-15˚C. Przed przeniesieniem datur o wysokości minimum 80 cm, warto skrócić im pędy o ¼ długości. W okresie zimowania rośliny te podlewa się rzadko, jednak nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża.

bieluń, zimowa i wiosenna pielęgnacja datury, uprawa datury w ogrodzie, datura

W marcu rośliny zaczynają wybudzać się ze stanu spoczynku. Jeśli w dalszym ciągu będziemy uprawiać datury w doniczkach, warto wymienić im podłoże na świeże. Najlepsza będzie ziemia do kwiatów. Na dno doniczki warto wysypać kilku centymetrową warstwę keramzytu lub grubego żwiru. Dzięki takiemu drenażowi nadmiar wody będzie wypływał na podstawę. Rośliny na wiosnę podlewamy coraz częściej, nawet codziennie.

Wiosną, w maju, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, datury zaczynamy hartować. Powinno to trwać około tygodnia. Otwieramy na dzień okna, wystawiamy rośliny na kilka godzin na zewnątrz. Następnie donice wystawiamy na dwór lub sadzimy zahartowane bielunie w gruncie.

bieluń, zimowa i wiosenna pielęgnacja datury, uprawa datury w ogrodzie, datura

https://www.high-endrolex.com/22

Nie należy nawozić roślin zbyt wczesną wiosną, ponieważ mogłyby one zbyt szybko i krócej kwitnąć.

Zdarza się, że roślinom po wysadzeniu do gruntu, zaczynają opadać liście. Jest to najczęściej reakcja roślin na zbyt intensywne światło. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ szybko wyrosną nowe liście. Gdy się one pojawią, wskazane jest odżywić rośliny nawozem przeznaczonym do datur np. Mineral Żel do datury. Odpowiednią ilość nawozu miesza się z wodą, a roztworem podlewa rośliny w donicach lub rosnące w gruncie. W okresie kwitnienia warto zasilać rośliny raz na tydzień, natomiast w pozostałym okresie – raz na dwa tygodnie. Rośliny należy nawozić do końca sierpnia, czyli przez cały okres kwitnienia.

bieluń, zimowa i wiosenna pielęgnacja datury, uprawa datury w ogrodzie, datura

Datury to żarłoczne rośliny, więc należy je intensywnie nawozić. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie nawozu z serii Flower SPA – kuracji dla roślin kwitnących w domu i na balkonie, który pobudzi daturę do zawiązywania okazałych kwiatów.

Latem datury uprawiane w doniczkach najlepiej wystawiać na zewnątrz, ponieważ pozytywnie wpłynie to na zdrowie rośliny. Ponadto, intensywny zapach datury nie będzie tak mocno wyczuwalny na dworze.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.