Widok kwitnących wrzosów i wrzośców w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie można spotkać późnym latem i jesienią. Pod koniec lata w ofercie szkółek i centrów ogrodniczych mamy wielki wybór wrzosów, więc jest to najlepszy czas na ich zakup.
Wrzosy i wrzośce to przeważnie małe krzewinki o zimozielonych, łuskowatych (w przypadku wrzosów) lub igiełkowatych (wrzośce) liściach. Piękne i obfite kwitnienie sprawia, że mogą być one stosowane w różnych kompozycjach w naszym ogrodzie. Najwspanialsze efekty dają, gdy rosną w dużej grupie, a także w połączeniu z karłowymi formami iglaków.
Najlepszym stanowiskiem dla wrzosów i wrzośców jest stanowisko dobrze nasłonecznione, suche i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być lekka, próchniczna, przepuszczalna, o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5). Każdy rodzaj gleby można dostosować do wymagań tych kwasolubnych roślin. Gdy mamy podłoże gliniaste, należy wymieszać je z torfem i piaskiem w celu jego rozluźnienia. Jeżeli odczyn podłoża jest zasadowy, należy ziemię zakwasić nawozem zakwaszającym Agrecol do wrzosów, wrzośców i innych roślin kwasolubnych. Wrzosy źle rosną na stanowiskach, w których zalega woda w strefie ich korzeni. Taki teren należy dobrze zdrenować.
Jeżeli gleba ma wysoko zasadowy odczyn, podczas sadzenia można ją wymieszać z kwaśnym torfem lub kwaśnym podłożem przeznaczonym dla roślin kwasolubnych. Rośliny najlepiej sadzić w większych grupach, liczących minimum 10 sztuk. Rozstawa zależy od odmiany – mniejsze krzewinki sadzimy w odstępach 20-30 cm od siebie, a większe w odstępach nawet do 40 cm. Bryły korzeniowe wrzosów są bardzo zbite, więc przy sadzeniu należy je rozerwać lub nawet naciąć sekatorem. Rośliny obficie podlewamy po posadzeniu. Ziemię wokół wrzosów warto ściółkować kilkucentymetrową warstwą rozdrobnionej kory sosnowej. Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody, ogranicza wzrost chwastów i dodatkowo zakwasza podłoże.
Wrzosy i wrzośce są roślinami o średnich wymaganiach pokarmowych. Należy je dokarmiać nawozami, opracowanymi specjalnie do tej grupy roślin np. nawozem Agrecol Mineral żel do wrzosów i wrzośców, który w całości pokryje ich zapotrzebowanie na mikro i makroskładniki.
Większość odmian wrzosów i wrzośców należy zabezpieczyć przed zimą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest okrycie ich gałązkami roślin iglastych lub zastosowanie agrowłókniny. Przykryć rośliny należy do połowy listopada. Należy unikać używania do tego liści, foli i słomy.
Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie wrzosów i wrzośców. Wpływa ono na krzewienie i obfitsze kwitnienie roślin. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatostanów. Wrzosy przycinamy w kolejnym sezonie wegetacyjnym – wczesną wiosną. Natomiast wrzośce w maju lub na początku czerwca – zaraz po przekwitnięciu.
Zakładając wrzosowisko, jesteśmy w stanie tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców, by od końca lutego do listopada zachować na nim ciągłość kwitnienia. Marzec, kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. Odmiany najwcześniejsze wrzosów kwitną już w lipcu, a najpóźniejsze do końca listopada.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.