Zakładanie trawnika to proces długotrwały. Trawnik z siewu czy z tzw. rolki, wymaga od nas przede wszystkim solidnego przygotowania gruntu by zapewnić mu odpowiednie warunki rozwoju.
Trawnik możemy zakładać w dwóch terminach.
W tych terminach trawa będzie miała bardzo dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Pogoda nam sprzyja, ponieważ jest dość ciepło, ale nie upalnie. W miesiącach wiosennych i jesiennych zdarzają się dni deszczowe, a wysoka wilgotność powietrza i podłoża zmniejsza ryzyko przesuszenia trawnika. Jedynym problemem w czasie wiosennego wysiewu trawy mogą okazać się przymrozki, ale i na to mamy sposoby.
W filmie trawnik zakładamy jesienią, ale identycznie wygląda zakładanie trawnika wiosną.
Krok 1 – Przygotowanie podłoża
To najbardziej pracochłonna czynność, ale stanowi fundament pod nasz trawnik więc warto wykonać to solidnie. Teren należy przekopać aby spulchnić ziemię i pozbyć się wszelkich niepożądanych elementów. Z ziemi wyciągamy różnego rodzaju odpady budowlane, gruzy, kamienie, śmieci. Ale Najważniejsze aby pozbyć się korzeni oraz kłączy chwastów wieloletnich.
Glebę bardzo ciężką można rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem. Natomiast glebę bardzo lekką – piaszczystą – można wzbogacić, nawożąc ziemię próchniczną i mieszając ją z podłożem.
Na koniec niwelujemy grabiami pagórki oraz zagłębienia.
Trawnik najlepiej rozwija się na dobrze przepuszczalnej piaszczysto-gliniastej glebie. Dlatego jeżeli gleba jest gliniasta do podłoża dodaj gruby piasek, a gdy gleba jest zbyt luźna dodaj ziemię kompostową lub torf.
Krok 2 – Ochroń trawnik przed niepożądanymi gośćmi
Zauważyłeś u siebie kretowiska? A może widziałeś je u bliskiego sąsiada? to znak że mogą one pojawić się wkrótce u Ciebie na trawniku. Jednak możesz zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez krety. Najlepszym sposobem jest rozłożenie specjalnej siatki przeciwko kretom około 10 cm pod powierzchnią gruntu.
Krok 3 – Regulacja odczynu
Trawnik najlepiej rozwija się w lekko kwaśnym odczynie podłoża, mieszczącym się w skali 5,6 do 6,5 pH. W przypadku zbyt kwaśnego odczynu mogą rozwijać się mchy, natomiast w zbyt wysokim odczynie lepiej rozwijają się chwasty dwuliścienne. Do badania odczynu gleby służy płyn Helliga (kwasomierz glebowy), który można kupić w prawie każdym sklepie budowlanym i ogrodniczym.
Jeżeli badany odczyn jest zbyt kwaśny możemy zastosować wapno do odkwaszania gleb Agrecol. Wapno stosujemy jesienią przed zakładaniem trawnika.
Krok 4 – Odchwaszczanie
Poczekaj około 2 tygodni, aż na świeżym gruncie wzejdą chwasty. W tym czasie wykiełkują nasiona chwastów leżących na powierzchni gruntu, a także zaobserwujesz wzrastanie chwastów wieloletnich z korzeni, których nie udało Ci się odnaleźć. Wtedy będziesz mógł jeszcze raz mechanicznie usunąć korzenie chwastów m.in. uporczywego perzu i skrzypu, którego później będzie Ci trudno zwalczyć. Wszystkie skiełkowane młode chwasty wystarczy delikatnie wyplewić i zgrabić. Dzięki temu trawa po wykiełkowaniu nie będzie miała konkurentów o wodę, światło, składniki pokarmowe i przestrzeń do życia.
Jeżeli nie chcesz ręcznie usuwać chwastów możesz posłużyć się herbicydem totalnym, który zniszczy wszystkie chwasty, np. Avansem RTU. Jeżeli zastosujesz ten herbicyd po 7 dniach możesz przejść do kolejnej czynności.
Krok 5 – Nawożenie
Zapewnij trawie na start pakiet/komplet składników pokarmowych. Jeżeli zakładasz trawnik wiosną przed wysianiem nasion zastosuj nawóz do zakładania oraz regeneracji trawników Agrecol. Zawarty w nim azot potrzebny jest do zbudowania zielonej masy traw. Fosfor stymuluje budowę systemu korzeniowego, natomiast potas wpływa na prawidłową gospodarkę wodną rośliny. Nawóz należy wymieszać z ziemią, a następnie delikatnie przegrabić z ziemią.
Krok 6 – Wałowanie
Wiem bardzo dużo tych kroków ale jeszcze tylko ostatnia czynność zanim wysiejemy trawę. Wszelkie duże grudki ziemi należy rozbić i ubić podłoże, aby zwiększyć jego absorbcje wody. Ubita ziemia kapilarnie chłonie wodę z głębszych warstw. Do wałowania posłuży specjalny walec ogrodowy lub własnoręcznie wykonana konstrukcja z deski i sznurka.
Krok 7 – Siew
Ważny jest odpowiedni dobór nasion, który powinien być dostosowany do intensywności użytkowania, wymagań podłoża oraz nasłonecznienia trawnika.
Nasiona traw można wysiewać ręcznie lub używając specjalistycznych siewników. Wysiewanie wykonuje się dwa razy, pierwszy raz wzdłuż drugi raz w poprzek trawnika.
Krok 8 – Zabezpieczanie nasion
Nasiona zanim wykiełkują mogą zostać przesuszone, zjedzone przez ptaki lub rozmyte przed deszcz. Dlatego, żeby tego uniknąć polecam jedną z metod. Nasiona możemy delikatnie przegrabić z ziemią, aby je delikatnie przykryć. Inną metodą jest rozsypanie cieniutkiej warstwy ziemi w celu przykrycia nasion. Można również na powierzchni trawnika wyłożyć białą agrowłókniną.
Krok 9 – Podlewanie
Zaraz po wysiewie nasion trawnik należy podlać. Woda spowoduje że grunt osiądzie, a nasiona przylgną do gruntu. Do prawidłowego skiełkowania należy zapewnić nasionom stale wilgotną glebę. Dlatego obserwujmy pogodę i dostosujmy podlewanie trawnika do panujących warunków atmosferycznych. Trawę najlepiej podlewać rano lub wieczorem delikatnym drobnokroplistym strumieniem.
Krok 10 – Koszenie
Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm. Źdźbła skracamy o 1/3 wysokości, czyli do ok. 5-7cm). Bardzo ważne jest, aby noże kosiarki były dobrze naostrzone. Tępe noże mogą poszarpać lub wyrwać młodą, jeszcze niezbyt dobrze ukorzenioną trawę. Trawę należy kosić, gdy jest sucha.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.