Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zakładanie trawnika wiosną

  Trudno znaleźć ogród, w którym nie byłoby choćby skrawka trawnika.

Założyć go można na dwa sposoby: kupując trawnik “z rolki” lub wysiać samodzielnie. W każdej z tych czynności może pomóc nam zewnętrzna firma, wykonująca prace ogrodowe. Ale jeśli lubimy pracę w ogrodzie, z pewnością poradzimy sobie samodzielnie.

Kroki 1 – 6 informują o zabiegach, przygotowujących podłoże. Są one tożsame dla trawnika z rolki i z siewu.

Kroki 7 – 9 posłużą tym, którzy zdecydują się na samodzielne sianie.

1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Glebę należy przekopać, jednocześnie pozbywając się wszelkich zanieczyszczeń. Niepożądane są różnego rodzaju odpady budowlane, gruz, kamienie, śmieci. Szczególną uwagę należy zwrócić na korzenie oraz kłącza chwastów wieloletnich – dokładnie wyciągamy je z ziemi.

Wszystkie pagórki oraz zagłębienia należy zniwelować poprzez grabienie. Glebę bardzo ciężką można rozluźnić poprzez wymieszanie z piaskiem. Natomiast glebę bardzo lekką – piaszczystą – można wzbogacić, nawożąc ziemię próchniczną i mieszając ją z podłożem.

2. ZABIEGI ZAPOBIEGAWCZE PRZED NIEPOŻĄDANYMI MIESZKAŃCAMI OGRODU

W rejonach, w których często pojawiają się nornice czy krety można rozważyć założenie siatki zabezpieczającej.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule dotyczącym ochrony ogrodu przed kretami.

3. REGULACJA ODCZYNU

Trawnik najlepiej rozwija się przy lekko kwaśnym odczynie podłoża, mieszczącym się w zakresie od 5,6 do 6,5 pH. Gdy pH spadnie poniżej 5,0, trawa będzie rosła bardzo słabo. Do badania odczynu gleby służy płyn Helliga (kwasomierz glebowy), który można kupić w prawie każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym.

Jeżeli badany odczyn jest za niski (odczyn kwaśny), możemy glebę odkwasić stosując wapno Agrecol do bielenia drzew i odkwaszania gleb. Natomiast gdy odczyn jest zbyt wysoki (odczyn zasadowy), glebę można zakwasić stosując nawóz zakwaszający Agrecol.

wapno do trawników

4. ODCHWASZCZANIE

Nawet, gdy dokładnie oczyściliśmy glebę z kłączy i korzeni chwastów, znajdują się w niej wciąż nasiona. Chwasty po wysianiu trawy z pewnością pojawią się na trawniku. Dlatego najlepiej jest odczekać kilka dni, aż chwasty się pojawią i wtedy zastosować herbicyd nieselektywny (usuwający wszystkie części zielone roślin), np. Avans RTU. Po 14 dniach od oprysku można przejść do kolejnej czynności.

5. NAWOŻENIE

Do wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe można użyć nawozu do zakładania oraz regeneracji trawników. Zawarty w nim azot potrzebny jest do zbudowania zielonej masy traw. Fosfor stymuluje budowę masy korzeniowej, natomiast potas wpływa na prawidłową gospodarkę wodną rośliny. Nawóz należy wymieszać z ziemią, a następnie podlać, aby się rozpuścił.

6. OSIADANIE GLEBY

Po powyższych zabiegach należy dać glebie odpocząć – potrwa to minimum tydzień. Ten proces można przyspieszyć, rozbijając grudki ziemi poprzez wielokrotne grabienie terenu. Pomaga także wałowanie, a następnie podlewanie.

7. SIEW

Ważny jest odpowiedni dobór nasion, który powinien być dostosowany do intensywności użytkowania, wymagań podłoża oraz nasłonecznienia trawnika.

Optymalnym terminem siewu traw jest wiosna, od momentu ruszenia wegetacji do końca maja, a także okres letnio-jesienny od połowy sierpnia do końca września. W tym czasie trawa będzie miała optymalne warunki wzrostu (temperatura oraz odpowiednia ilość opadów). Nasiona traw można wysiewać ręcznie lub używając specjalistycznych siewników. Wysiewanie wykonuje się dwa razy, wzdłuż oraz w poprzek trawnika.

Do siewu powinniśmy użyć około 3 kg nasion na 100 m2 powierzchni. W zależności od mieszanki traw użytej do siewu, masa nasion może się różnić, dlatego należy dokładnie zapoznać się z etykietą dołączoną do opakowania traw.

Po wysianiu można przemieszać grabiami ziemię z nasionami, albo przykryć nasiona cienką warstwą gleby.

8. WAŁOWANIE

Wałowanie delikatnie wbija nasiona w podłoże, a także zmniejsza parowanie i zwiększa podsiąkanie wody zgromadzonej niżej w glebie.

9. PODLEWANIE

Do prawidłowego skiełkowania należy zapewnić nasionom stale wilgotną glebę. Dlatego obserwujmy pogodę i dostosujmy podlewanie trawnika do panujących warunków atmosferycznych. Trawę najlepiej podlewać rano lub wieczorem delikatnym drobnokroplistym strumieniem.

10. KOSZENIE

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa osiągnie wysokość 8–10 cm. Skracamy o 1/3 wysokości, czyli do ok. 5–7cm. Bardzo ważne jest, aby noże kosiarki były dobrze naostrzone. Koszenie tępymi nożami może spowodować poszarpanie lub wyrwanie młodej, jeszcze niezbyt dobrze ukorzenionej trawy. Trawę należy kosić, gdy jest sucha.

Wolisz instrukcję w wersji filmowej? Zapraszamy do obejrzenia, krótkiego filmu instrukcyjnego:

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.