Pandemia w roku 2020 zmusiła wielu do pozostania w domu. Osoby, które miały taką możliwość przeszły na pracę zdalną. Pracując z domu, mamy coraz mniejszy kontakt z roślinami, które mają na nas kojący wpływ. Do tej pory prawdopodobnie nie zauważaliśmy, gdy codziennie wybierając się do pracy mieliśmy kontakt z przyrodą w różnej postaci. Obecnie doceniamy bardziej wyjścia na świeże powietrze w otoczeniu zieleni parkowej, leśnej, czy po prostu własnego podwórka. Niewiele osób może cieszyć się własnym ogrodem, czy nawet balkonem. Dlatego coraz częściej decydujemy się na kupno roślin domowych, które pozwolą na chwilę oderwać wzrok od codzienności i stworzą prywatną „zieloną” przestrzeń.
Pokażemy Ci dlaczego warto otaczać się zielenią i jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie mają rośliny w domu. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z roślinami, dowiesz się jakie rośliny sprawdzą się dla początkujących.
Rośliny mają relaksującą moc. Nie od dziś wiadomo, że kolor zielony ma działanie uspakajające i kojące. Osoby pracujące przed monitorem komputera, bardzo często odczuwają przemęczenie oczu. Dlatego nawet lekarze zalecają, aby od czasu do czasu odejść od komputera i popatrzeć w dal najlepiej przez okno na zielone otoczenie. Nie zawsze w burze czy też za oknem biurowca towarzyszy nam zieleń. We własnym domu sami możemy zdecydować jak ma wyglądać nasza przestrzeń. Dobrze jest wprowadzić w swoje otoczenie chociaż kilka „zielonych” przyjaciół.
Rośliny sprzyjają kreatywnemu myśleniu. Roślinka postawiona na biurku obok komputera będzie od czasu do czasu odciągała Twój wzrok. To przecież to żywy organizm, który potrzebuje Twojej troski. Czasami będziesz zmuszony wstać sprzed monitora i choćby podlać roślinkę lub uszczknąć żółknącego listka. Taka motywacja do ruchu w postaci roślin wychodzi nam na zdrowie i czyni pracę bardziej wydajną.
Gdy nadchodzi jesień za oknem panuje ponura atmosfera. Nasz klimat jest bardzo zróżnicowany, ma to swoje dobre i złe strony. Opadające liście i brak zieleni daje się we znaki. Dlatego dobrze jest kupić trochę „zieleni” do naszych mieszkań. Rośliny poprawią nam nastrój. Obserwowanie jak rosną na naszych oczach dzięki naszej trosce, wprawia w zachwyt, a nawet dumę.
Rośliny w dużym zagęszczeniu wpływają na utrzymanie zdrowej aury i utrzymują wyższą wilgotność powietrza, dzięki parowaniu wody z liści oraz z podłoża po podlewaniu. Wyższa wilgotność powietrza jest pozytywna dla naszej skóry, układu oddechowego, a także zmęczonych oczu.
Rośliny pozwolą nam również zachować czyste powietrze w mieszkaniu. To bardzo ważne, ponieważ w obecnych czasach w powietrzu unosi się wiele trujących związków. Amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd, toluen, trichloroetylen to tylko niektóre z nich. W okresie zimowym dodatkowo borykamy się ze smogiem. Wtedy większość drzew i krzewów pozostaje w stanie uśpienia i trudno o oczyszczanie przez nie powierza. W domu dzięki roślinom doniczkowym możemy stworzyć swoją ostoję, gdzie bezpiecznie będziemy oddychać pełną piersią.
Co bardzo ważne rośliny oczyszczają powietrze przede wszystkim z dwutlenku węgla, który pochłaniają w procesie fotosyntezy. Pochłaniają go bardzo dużo, a jak wiemy dwutlenek węgla w dużych ilościach jest szkodliwy dla naszego zdrowia.
NASA w wyniku wieloletnich badań stworzyło listę roślin doniczkowych, które są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia, ponieważ pochłaniają najwięcej substancji szkodliwych. Na podstawie różnych źródeł opisujących działanie NASA opracowaliśmy tabelę, w której znajdziesz zestawienie roślin oraz substancji, które pochłaniają w największym stopniu.
Spośród roślin wymienionych w tabeli wiele z nich to bajecznie proste w uprawie rośliny. Zobacz, które z nich będą idealne do Twojego zielonego biura.
Aloes (Aloe vera)
Roślina nie ma zbyt wielu wymagań. To sukulent, o mięsistych długich liściach najeżonych na bokach delikatnymi kolcami. W liściach gromadzi zapasy wody, więc podlewanie jej powinno należeć do rzadkości. Do pełnego szczęścia potrzebne jest jej dużo słońca, więc sprawdzi się nawet na bardzo nasłonecznionym parapecie.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
To roślina o drobnych pięcioklapowych listkach, które możemy znaleźć w różnych wariantach barwnych (liści) w zależności od odmiany. Jego pędy mogą zwisać lub piąć się po podporze. Bluszcz to roślina cienioznośna, więc można go uprawiać nawet w ciemnych pomieszczeniach lub z dala od okna. Podlewanie należy wykonywać w miarę regularnie, nie dopuszczając do przeschnięcia podłoża.
Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
Roślina z wyglądu może przypominać palmę, ale nie ma z nimi nic wspólnego. Na szczytach zdrewniałych pni rośnie pióropusz lancetowatych długich ciemnozielonych liści z czerwona obwódką. Lubi światło rozproszone, więc należy ją postawić z dala od okna. Znosi niedostatek światła. Podlewamy ją niewielkimi ilościami wody wówczas gdy widzimy, że podłoże przeschło.
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
Roślina o lancetowatych dość dużych błyszczących listkach. Liście maja żółto-zielony, różnorodny rysunek. Pędy epipremnum potrafią osiągnąć długość nawet kilku metrów, co powoduje że można ją prowadzić na rozmaite sposoby: pnącą, zwisającą, rozpiętą na sznurkach. Epipremnum jest bardzo tolerancyjne w stosunku do słońca, może rosnąć w miejscu nasłonecznionym, ale dobrze też czuje się przy niedostatku światła. Roślinę podlewamy dopiero wtedy gdy podłoże jest wyraźnie suche. Przelanie rośliny może spowodować żółknięcie liści od nasady pędów. Nie musimy się tym martwić, bowiem roślina wybaczy nam wszystkie błędy pielęgnacyjne.
Nefrolepis/paprotka (Nephrolepis exaltata)
Rodzaj paproci o kępiastym pokroju. Długie, osiągające nawet 50 cm długości, złożone liście charakteryzuje soczysta zieleń. Paproć ze względu na dużą powierzchnię liści bardzo intensywnie pobiera wodę i transpiruje (odparowuje z liści), więc wymaga stosunkowo częstego podlewania. Lubi również być zraszana. Preferuje kwaśny odczyn podłoża. Bardzo dobrze znosi cień. Ogólnie jest mało wymagająca i dobrze znosi błędy uprawowe.
Sansewieria (Sansevieria trifasciata)
Sanseweria nazywana również wężownicą, albo niechlubnie „językiem teściowej” to chyba najmniej wymagająca roślina doniczkowa. To sukulent gromadzący zapasy w mięsistych liściach. Istnieje wiele odmian tej rośliny, jednak zawsze cechują ją długie liście pokryte wzorem zależnym od odmiany. Co ciekawe roślina dobrze rośnie zarówno na ostrym słońcu jak i w głębokim cieniu. Potrafi się dostosować do panujących warunków. Jedyne czego nie znosi to przelewania, podlewa się ją bardzo rzadko nawet raz na 2 tygodnie.
Trzykrotka (Tradescantia)
Roślina o zwisającym pokroju, bardzo szybko rosnąca. Roślinę cechują długie, dość kruche pędy z lancetowatymi liśćmi. Listki w zależności od gatunku cechuje wzór w postaci pasków. Bardzo dobrze radzą sobie na stanowisku z rozproszonym światłem, jak i w cieniu, choć w cieniu wybarwienie liści jest nieco słabsze. Lubią regularne podlewanie, przynajmniej raz w tygodniu.
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Roślina wyglądem przypomina trawę. Jednak nie bez powodu jej angielska nazwa to „spider plant”, ponieważ z kępy „trawy” wyrasta wiele odnóg zwisających niczym nogi pająka. Liście są wąskie i długie, a w przypadku niektórych odmian z białymi pasami wzdłuż nerwów. Zielistka wybaczy każde zaniedbanie. Posiada specjalne zgrubiałe korzenie, w których gromadzi zapasy wody. Czasem wskutek niskiej wilgotności obsychają końcówki liści, ale wystarczy je przyciąć, a roślina nie będzie nam miała tego za złe.
Jeżeli do tej pory nie posiadałeś roślin, a chcesz o nie odpowiednio zadbać, mamy dla Ciebie kilka produktów. Zapewne wiesz już, że rośliny potrzebują nawożenia. Ale jaki nawóz wybrać kiedy na rynku panuje tak olbrzymi wybór? Co ile nawozić? Nawóz organiczny czy mineralny?
Jeżeli nie wiesz jaki produkt wybrać możesz zastosować organiczno-mineralne pałeczki nawozowe z serii Agrecol Natura, które zawierają wszystko co roślina potrzebuje. Stosowanie jest banalnie proste, ponieważ odpowiednią ilość pałeczek wystarczy włożyć głęboko do podłoża, a składniki pokarmowe będą uwalniały się przez 3 kolejne miesiące od zastosowania. Pałeczki dostarczają zarówno składników mineralnych, jak i organicznych, które wpływają na żyzność podłoża. Dzięki nim nie będziesz się przejmować nawożeniem przed długi czas.
Jeżeli od czasu do czasu będziesz chciał odżywić swoje rośliny wypróbuj odżywkę do roślin domowych Green Strong. To również bardzo prosty w użyciu aplikator, którego wystarczy po oderwaniu końcówki włożyć do ziemi. Aplikator bardzo estetycznie prezentuje się w doniczkach z roślinami.
Może się zdarzyć, że na zakupionej przez nas roślinie po pewnym czasie zaczną się rozwijać choroby lub szkodniki. Dla laika często trudne jest rozpoznanie z czym ma do czynienia. Jeżeli nie wiesz jaki produkt wybrać aby wyleczyć roślinę, wybierz produkt uniwersalny jak LIMOCIDE – preparat 3w1, który zwalcza choroby, owady szkodliwe oraz przędziorki. Produkt nie zawiera chemicznych substancji, jest w pełni naturalny, więc możesz go bezpiecznie stosować na roślinach ozdobnych.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.