Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zimowa pielęgnacja pelargonii – jak przezimować pelargonie

Najbardziej popularne rośliny balkonowe w Polsce to bez wątpienia pelargonie. Swoją sławę zawdzięczają długiemu kwitnieniu i łatwości uprawy. Wciąż powstają nowe odmiany pelargonii o różnobarwnych kwiatach i liściach, dlatego każdy może odnaleźć egzemplarz dla siebie.

cięcie pelargonii, zimowa pielęgnacja pelargonii, przechowanie pelargonii przez zimę

MROZOODPORNOŚĆ PELARGONII

Pelargonie nie są mrozoodporne, dlatego pozostawienie ich na zewnątrz w warunkach polskiej zimy skończy się obumarciem rośliny. Pelargonie jednak mogą przetrwać do kolejnego sezonu pod warunkiem, że odpowiednio je przechowamy.

Pelargonie przechowywane dłużej niż dwa lata tracą urok – „dziczeją” i słabiej kwitną. Dlatego warto w marcu wykonać z nich nowe sadzonki.

PRZEZIMOWANIE PELARGONII

Do przezimowania wybieramy pelargonie zdrowe i wolne od szkodników.

Minusowe temperatury podczas jesiennych nocy są sygnałem, że donice z pelargoniami czas przenieść do domu. Nie należy tego robić wcześnie rano, aby rośliny nie przeżyły szoku termicznego, lecz poczekać, aż temperatura się nieco podniesie.

Donice z kwiatami ustawiamy w chłodnym i jasnym miejscu, np. jasnym garażu lub piwnicy, nieogrzewanej klatce schodowej, szklarni. Temperatura do przechowywania od 0 do 10˚C jest optymalna, lecz jeśli obniży się ona na krótko nawet do -3˚C, nie zagrozi to pelargoniom.

Rośliny należy obciąć nad węzłami na wysokości około 20 cm. Można to zrobić przy pomocy noża lub ostrego sekatora. Gdy zauważymy, że pelargonia traci liście, nie jest to powodem do niepokoju. Na pelargonii, zimującej w pomieszczeniu, powinny zostać optymalnie 2, 3 liście.

cięcie pelargonii, zimowa pielęgnacja pelargonii, przechowanie pelargonii przez zimę

cięcie pelargonii, zimowa pielęgnacja pelargonii, przechowanie pelargonii przez zimę

PIELĘGNACJA ZIMUJĄCYCH PELARGONII

Przechowywane pelargonie podlewamy 3-4 razy w ciągu zimy (byle nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia podłoża i rośliny). Pamiętajmy, że przelanie pelargonii zimą skończy się jej zgniciem. Zasada jest taka, aby pelargonie w tym czasie podlewać od dołu, to znaczy nalewając wodę na podstawkę doniczki. Rośliny nie zostaną wtedy porażone przez choroby grzybowe.

Całkowicie wstrzymujemy się z nawożeniem.

W połowie stycznia przystępujemy do wybudzania pelargonii ze spoczynku. Polega to na podniesieniu temperatury o kilka stopni, zwiększeniu intensywności podlewania oraz na dokarmieniu nawozem.

Nadają się do tego nawozy mineralne lub organiczno-mineralne wieloskładnikowe o składzie dostosowanym do potrzeb nawozowych pelargonii.

cięcie pelargonii, zimowa pielęgnacja pelargonii, przechowanie pelargonii przez zimę

Roślina zacznie wytwarzać wówczas nowe odrosty, które można pozostawić (jeśli chcemy z nich zrobić sadzonki) lub uszczykiwać w celu lepszego zagęszczenia pędów i liści.

LUTY-MARZEC: WYKONUJEMY SADZONKI

Najlepszym sposobem na uzyskanie pięknych, bujnie kwitnących kwiatów pelargonii, jest wykonanie sadzonek zielonych z rośliny matecznej. Jak wykonać sadzonki pelargonii? Zobacz film:

Sadzonki, wykonane wiosną, będą kwitły najobficiej jeszcze w tym samym roku.

Gdy miną wiosenne przymrozki (około połowy maja), donice z pelargoniami można wystawić na zewnątrz. W przypadku przerośnięcia korzeni zaleca się przesadzenie pelargonii do większej donicy. Nie zapominajmy też o dokarmianiu roślin w pojemnikach, gdzie następuje szybkie zużycie substancji pokarmowych. Pelargonie odwdzięczą się nam wówczas obfitym i długim kwitnieniem.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.