Alternarioza naci (czarna plamistość liści) marchwi
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Alternaria radicina i Alternaria dauci.
Objawy: Objawem alternariozy są drobne, brązowo-czarne plamki na liściach i ogonkach liściowych. Choroba postępuje infekując najpierw najstarsze dolne liście, a potem najmłodsze. Ilość plam stopniowo się zwiększa, zlewając się ze sobą. Nać przedwcześnie zasycha, co wpływa na zahamowanie wzrostu korzenia i obniżenie plonu. Zasuszenie naci, utrudnia późniejszy maszynowy zbiór. Na korzeniach widoczne są brunatno-czarne, suche i wklęsłe plamy, które zazwyczaj uwidaczniają się dopiero w czasie długotrwałego przechowywania. Źródłem infekcji są zakażone nasiona. Patogen może również infekować siewki powodując ich zgorzele. Umiarkowana wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C sprzyjają rozwojowi choroby. Zarodniki są roznoszone przez wiatr, wodę, a także na sprzęcie stosowanym w uprawie marchwi.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Do wysiewu należy stosować zdrowe, sprawdzone nasiona.
- Należy zachować 3- do 4-letnią przerwę w uprawie marchwi na tym samym stanowisku.
- Marchew powinno się uprawiać na przepuszczalnym podłożu, unikając terenów podmokłych i takich, na których zalega woda.
- Podczas zbioru marchwi, szczególnie tej przeznaczonej do przechowywania, należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni.
- Rośliny należy podlewać jedynie w razie potrzeby. Rzadko, ale używając dużych ilości wody.
- Pozostałe na polu resztki roślinne należy głęboko przeorać, co przyspiesza ich rozkład.
- Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.