Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Alternarioza naci (czarna plamistość liści) marchwi

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Alternaria radicina i Alternaria dauci.

Objawy: Objawem alternariozy są drobne, brązowo-czarne plamki na liściach i ogonkach liściowych. Choroba postępuje infekując najpierw najstarsze dolne liście, a potem najmłodsze. Ilość plam stopniowo się zwiększa, zlewając się ze sobą. Nać przedwcześnie zasycha, co wpływa na zahamowanie wzrostu korzenia i obniżenie plonu. Zasuszenie naci, utrudnia późniejszy maszynowy zbiór. Na korzeniach widoczne są brunatno-czarne, suche i wklęsłe plamy, które zazwyczaj uwidaczniają się dopiero w czasie długotrwałego przechowywania. Źródłem infekcji są zakażone nasiona. Patogen może również infekować siewki powodując ich zgorzele. Umiarkowana wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C sprzyjają rozwojowi choroby. Zarodniki są roznoszone przez wiatr, wodę, a także na sprzęcie stosowanym w uprawie marchwi.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do wysiewu należy stosować zdrowe, sprawdzone nasiona.
  • Należy zachować 3- do 4-letnią przerwę w uprawie marchwi na tym samym stanowisku.
  • Marchew powinno się uprawiać na przepuszczalnym podłożu, unikając terenów podmokłych i takich, na których zalega woda.
  • Podczas zbioru marchwi, szczególnie tej przeznaczonej do przechowywania, należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni.
  • Rośliny należy podlewać jedynie w razie potrzeby. Rzadko, ale używając dużych ilości wody.
  • Pozostałe na polu resztki roślinne należy głęboko przeorać, co przyspiesza ich rozkład.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.