Bakteryjna kanciasta plamistość na ogórku
Patogen: Choroba grzybowa może być powodowana przez Pseudomonas syringae pv. lachrymans.
Objawy: Choroba występuje najczęściej na ogórkach uprawianych w gruncie. Objawy choroby występują na liściach pod postacią małych (do 5 mm średnicy), kanciastych plamek. Chorobę można odróżnić od innych po charakterystycznym śluzowatym wysięku bakteryjnym, pojawiającym się na dolnej stronie plam w warunkach wysokiej wilgotności. Tkanka w obrębie plam szybko zamiera i wykrusza się. Powstają kanciaste dziury otoczone białą obwódka z zaschniętej masy bakteryjnej. Bakterie zimują na porażonych resztkach roślin oraz na nasionach. Bakterie są przenoszone wraz z powietrzem i wodą w czasie opadów lub podlewania poprzez deszczowanie.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W uprawie ogórka oraz innych roślin z rodziny dyniowatych należy zachować 2-3 letnią przerwę w uprawie na tym samym stanowisku.
- Należy wysiewać zdrowe, sprawdzone nasiona ogórków.
- Należy unikać podlewania ogórków poprzez deszczowanie lub zwilżanie liści. Najlepiej zastosować linię kroplującą.
- Wysiewając na przedplon gorczycę ograniczymy występowanie bakteryjnej kanciastej plamistości ogórków.
- Środek ochrony roślin należy stosować zapobiegawczo lub zgodnie z sygnalizacją pojawu bakteryjnej kanciastej plamistości aż do czasu gdy 8 owoc na pędzie głównym osiąga typowy kształt i wielkość zbiorczą. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.