Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Boreczniki na iglakach

Gatunek: Boreczniki to szkodniki należące do rzędu błonkówek. Wyróżnić można dwa gatunki: borecznika rudego (łac. Neodiprion setifer) oraz borecznika jałowczyka (łac. Monoctenus juniperi).

Objawy: Larwy żywią się igłami roślin iglastych. Borecznik rudy żeruje na sosnach, głównie sośnie górskiej, natomiast borecznik jałowczyk na jałowcach pospolitych. Larwy żerują w grupach, ogołacając pędy.

Samice borecznika jałowczyka pojawiają się wiosną. W maju, czerwcu składają jaja, a larwy wylęgają się na przełomie czerwca i lipca, a żerują aż do września. Zimują larwy w glebie ukryte w ziemistych kokonach.

W przypadku borecznika rudego zimują jaja złożone wzdłuż igieł. W maju wylęgają się larwy i żerują od podstawy pędu kierując się ku górze. Na przełomie czerwca i lipca dojrzałe larwy schodzą do gleby, gdzie się przepoczwarczają. Czasami przepoczwarczają się w kokonach pomiędzy igłami. We wrześniu i październiku pojawiają się dorosłe błonkówki, które składają jaja po około 15 sztuk pod skórkę igły.

Wygląd szkodnika: Boreczniki posiadają dwie pary błoniastych skrzydeł.

Postacie dorosłe boreczników rudych mają ciało wielkości 6-8 mm, samice są nieco większe od samców. Samce wyróżniają pierzaste czółki, samice natomiast mają czułki nitkowate. Larwy dorastają do 22-25 mm długości. Mają czarną, błyszczącą głowę i szarawozielone ciało z jasnym pasem wzdłuż grzbietu oraz ciemnymi paskami z białymi obramowaniami. Na każdym segmencie ciała znajdują się czarne kolce i brodawki.

Postacie dorosłe boreczników jałowczyków osiągają wielkość 5-6 mm (samice są trochę większe od samców). Maja czarną barwę i żółte pręgi po bokach odwłoka, odnóża są jasne. Samiec posiada pierzaste czułki, a samica nitkowate. Larwy mają brązowa głowę reszta ciała jest jasnozielona z trzema delikatnymi, brązowymi pręgami wzdłuż ciała.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jeżeli zauważymy żerujące na pędach larwy możemy je usuwać ręcznie lub wycinać pędy, na których żerują szkodniki.
  • Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać w okresie żerowania larw, czyli w przypadku borecznika jałowczyka od czerwca do września, a w przypadku borecznika rudego od końca maja do czerwca.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.