Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Brunatna plamistość liści papryki

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Cladosporium fulvum.

Objawy: Pierwsze objawy w postaci żółtych plam pojawiają się na górnej stronie najstarszych liści. W obrębie tych plam na dolnej stronie wytwarza się szarobrunatny, a później brązowy delikatny nalot grzybni. Ilość plam stopniowo się zwiększa i powiększając się plamy zlewają się pokrywając coraz większą powierzchnię liścia. W miarę rozwoju choroby objawy występują na coraz wyżej położonych, młodych liściach. Silnie zaawansowana choroba powoduje zamieranie liści, które pozostają na roślinie zasuszone.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Sadzonek papryk nie należy sadzić zbyt gęsto.
  • Szklarnie, w których uprawiane są papryki należy często wietrzyć. W szklarniach można obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność, co zapobiega rozwojowi choroby.
  • Należy unikać długiego zwilżenia liści w szklarniach i na polu. Z tego powodu rośliny najlepiej sadzić w miejscach dobrze przewietrzanych umożliwiających szybkie osuszanie po deszczu.
  • Zainfekowane, zamarłe rośliny należy usuwać, gdyż stanowią źródło infekcji w przyszłości. Po zbiorze papryki rośliny usunąć.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub opryskiwać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Zabiegi można wykonywać od fazy pojawienia się pierwszego rozgałęzienia pędu do fazy, gdy 70% owoców uzyskuje zabarwienie typowe da odmiany, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.