Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Czarna zgnilizna winorośli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Guignardia bidwellii.

Objawy: Objawy choroby mogą występować na wszystkich zielonych częściach rośliny. Najbardziej podatne na infekcje są młode części rośliny: liście, pędy oraz wąsy czepne. Na porażonych liściach pomiędzy nerwami pojawiają się małe (2-10 mm), brązowo-brunatne plamy. Po pewnym czasie plamy stają się szarawe, a wokół nich powstaje wąska, ciemna obwódka. Bardzo charakterystycznym objawem choroby są pojawiające się na plamach ciemne punkty – piknidia (owocniki grzyba). Tego typu plamy, lecz wydłużonego kształtu powstają także na innych częściach roślin: pędach, wąsach, ogonkach liściowych oraz szypułkach. Plama może odciąć fragment pędu, wąsa czy szypułki co powoduje zamieranie części rośliny ponad miejscem porażenia. Może dojść również do porażenia owoców czego objawem są plamy o średnicy około 1 mm. Wskutek porażenia owoce brązowieją, marszczą się, zasychają i zamieniają się w niebiesko-czarne mumie. Grzyb zimuje w martwych szczątkach winorośli, pozostających na roślinie lub opadłych.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Plantację winorośli należy zakładać ze zdrowych, kwalifikowanych sadzonek.
  • Z roślin oraz spod winorośli należy usuwać mumie oraz martwe grona, gdyż na nich zimuje patogen.
  • Środki ochrony roślin należy stosować zapobiegawczo i interwencyjnie, po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od fazy rozwoju 5 liścia do początku fazy dojrzewania jagód (jagody zaczynają się wybarwiać).

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.