Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kwieciak pestkowiec na wiśni i czereśni

Gatunek: Kwieciak pestkowiec (łac: Anthonomus rectirostris) to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych.

Objawy: Wczesną wiosną chrząszcze żerują krótki czas na pąkach i liściach wiśni i czereśni. Objawem ich żerowania są niewielkie wżery, które w małej ilości nie wpływają negatywnie na roślinę i plon. Po kopulacji samice składają po jednym jaju do zawiązka owocu. Po złożeniu jaja na skórce widoczny jest niewielki otwór. Larwa żeruje we wnętrzu pestki, gdzie się przepoczwarcza. Owoc, pomimo żerowania szkodnika, w dalszym ciągu rozwija się i dojrzewa. W momencie dojrzewania owoców, po przepoczwarczeniu się dorosłe chrząszcze wychodzą na zewnątrz i wówczas zaczynają żerować na liściach. Zimują owady dorosłe w ściółce pod drzewami.

Wygląd szkodnika: Dorosły chrząszcz kwieciaka pestkowca ma szarobrązowe ciało długości ok. 3 mm. Dla chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych bardzo charakterystyczny jest długi ryjek, na końcu którego znajdują się czułki oraz aparat gębowy. Na pokrywach chrząszcza widoczne są delikatne włoski układające się w kształcie dwóch poprzecznych przepasek w dwóch odcieniach. Larwy kwieciaka są beznogie i białe.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi odpowiednimi środkami ochrony roślin należy wykonywać w momencie występowania chrząszczy na roślinie, czyli od fazy białego pąka do końca fazy kwitnienia.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.