Leukostomoza drzew pestkowych na wiśni i czereśni
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Leucostoma cinta.
Objawy: Choroba rozwija się gwałtownie. Patogen wnika przez uszkodzenia kory lub rany powstałe po cięciu roślin. Szczególnie narażone na chorobę są drzewa osłabione, np. wskutek przemarznięcia lub suszy. Wiosną obserwuje się nagłe zamieranie pędów, gałęzi i konarów. Po pewnym czasie może zamrzeć nawet całe drzewo. Na pędach widoczne są nekrotyczne rany. Z pęknięć kory wydostają się czerwono brunatne wycieki. Całe drzewo obficie gumuje. Na porażonej korze z czasem pojawiają się drobne wzniesienia pokryte białymi tarczkami – wytworami grzyba. Po przecięciu porażonego konaru można zaobserwować, że drewno jest zbrązowiałe. Patogen powoduje osłabienie kondycji drzewa. W czasie suszy można zaobserwować więdnięcie rośliny i obniżenie turgoru w liściach ponieważ patogen przerastając tkanki blokuje dostęp do wody.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Po każdym cięciu pielęgnacyjnym roślin należy zabezpieczać większe rany maścią ogrodniczą. Gdyż przez rany po cięciu patogen łatwo wnika rośliny.
- Chore pędy i konary należy wycinać.
- Zamarłe drzewa należy usuwać z plantacji gdyż stanowią źródło porażenia dla kolejnych roślin.
- Środki ochrony roślin należy stosować od fazy kwitnienia do początku fazy dojrzewania i wybarwiania się owoców na typowy dla danego gatunku kolor, pamiętając o zachowaniu okresy karencji.