Mączniak prawdziwy baldaszkowatych na marchwi
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Erysiphe heraclei.
Objawy: Objawy mączniaka prawdziwego na marchwi występują na wszystkich nadziemnych, zielonych częściach rośliny, czyli: liściach, ogonkach liściowych, łodygach nasiennych i baldachach. Na górnej stronie blaszki liściowej początkowo pojawiają się drobne plamy białego, mączystego nalotu. Stopniowo nalot ten rozprzestrzenia się na całą powierzchnię liścia, a także na inne części rośliny. Silnie porażone liście żółkną, brązowieją i zamierają. Marchew wytwarza kolejne młode liście, co powoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Przekłada się to na spadek plonu marchwi. Młode rośliny silnie zainfekowane mogą całkowicie zamierać. Pod koniec wegetacji na nalocie pojawiają się drobne ciemnie punkty – otocznie, służące jako przetrwalniki grzyba.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Do wysiewu należy stosować zdrowe, sprawdzone nasiona.
- Podczas wysiewu marchwi należy zastosować odpowiednią rozstawę, a po wykiełkowaniu „przerwać” nadmiernie zagęszczoną marchew w rzędach.
- Dobrze jest zastosować izolację przestrzenną od roślin żywicielskich mączniaka, czyli nie uprawiać obok siebie: marchwi, pietruszki, cykorii, selera, kopru i anyżu.
- W czasie długotrwałej suszy rośliny podlewać, gdyż osłabione są bardziej podatne na infekcje.
- Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.