Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy dyniowatych na cukinii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Erysiphe cichoracearum i Sphaerotheca fuliginea.

Objawy: Mączniak prawdziwy dyniowatych to groźna choroba cukinii, która może doprowadzić do całkowitego zamarcia rośliny. Pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się w drugiej połowie lata i jesienią. Na liściach zaobserwować można z początku małe, okrągłe skupiska białego nalotu. Z czasem owe skupiska się powiększają i zlewają ze sobą, w wyniku czego liście wyglądają jak obsypane mąką. Nalot z czasem rozprzestrzenia się również na ogonki liściowe i pędy. Rośliny silnie porażone mogą zamierać. Objawy mączniaka prawdziwego występują zarówno na górnej, jak i dolnej stronie blaszki liściowej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jeśli co roku obserwujemy objawy mączniaka prawdziwego, wówczas powinniśmy sadzić wyłącznie odmiany o małej wrażliwości na tą chorobę.
  • Należy unikać długiego zwilżenia liści w szklarniach i na polu. Z tego powodu rośliny najlepiej sadzić w miejscach dobrze przewietrzanych umożliwiających szybkie osuszanie po deszczu. Natomiast szklarnie, w których uprawiane są cukinie należy regularnie wietrzyć.
  • Zainfekowane, zamarłe rośliny należy usuwać, gdyż stanowią źródło infekcji w przyszłości.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo i interwencyjnie, po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od początku fazy rozwoju kwiatostanów do końca fazy pełnej dojrzałości owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.