Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy pomidora

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Euoidium lycopersici.

Objawy: Choroba najczęściej występuje na pomidorach uprawianych pod osłonami. Charakterystycznym objawem mączniaka jest biały, delikatny nalot, pojawiający się w postaci plam na liściach. Z czasem plamy nalotu powiększają się obejmując coraz większą powierzchnię liścia, a nawet pokrywając je całkowicie. Pierwsze porażane są dolne partie pomidorów, a z czasem objawy choroby występują coraz wyżej. Porażone liście zasychają i zamierają. Po pewnym czasie na nalocie pojawiają się drobne czarne punkciki. Nalot może występować również na ogonkach liściowych, łodygach i działkach kielicha kwiatów. Objawy choroby nie występują na owocach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Szklarnie i uprawy pod osłonami należy regularnie przewietrzać.
  • Pomidory należy sadzić w odpowiedniej rozstawie umożliwiającej przewietrzanie roślin. U pomidorów należy wycinać pędy boczne wyrastające z kątów liści. Zagęszczają one nadmiernie roślinę.
  • Rośliny opryskiwać po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, od fazy rozwiniętego drugiego liścia właściwego na pędzie głównym do fazy pełnej dojrzałości, gdy owoce mają typową barwę, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.