Mączniak prawdziwy pomidora
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Euoidium lycopersici.
Objawy: Choroba najczęściej występuje na pomidorach uprawianych pod osłonami. Charakterystycznym objawem mączniaka jest biały, delikatny nalot, pojawiający się w postaci plam na liściach. Z czasem plamy nalotu powiększają się obejmując coraz większą powierzchnię liścia, a nawet pokrywając je całkowicie. Pierwsze porażane są dolne partie pomidorów, a z czasem objawy choroby występują coraz wyżej. Porażone liście zasychają i zamierają. Po pewnym czasie na nalocie pojawiają się drobne czarne punkciki. Nalot może występować również na ogonkach liściowych, łodygach i działkach kielicha kwiatów. Objawy choroby nie występują na owocach.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Szklarnie i uprawy pod osłonami należy regularnie przewietrzać.
- Pomidory należy sadzić w odpowiedniej rozstawie umożliwiającej przewietrzanie roślin. U pomidorów należy wycinać pędy boczne wyrastające z kątów liści. Zagęszczają one nadmiernie roślinę.
- Rośliny opryskiwać po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, od fazy rozwiniętego drugiego liścia właściwego na pędzie głównym do fazy pełnej dojrzałości, gdy owoce mają typową barwę, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.