Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak rzekomy cebuli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Peronospora destructor.

Objawy: Mączniak rzekomy to najgroźniejsza choroba cebuli. Pierwszym objawem choroby jest zahamowanie wzrostu cebuli. Liście cebuli (szczypior) zaczyna wyginać się ku dołowi. Pod koniec maja, w warunkach sprzyjających, na porażonych liściach oraz pędach kwiatostanowych pojawia się biało-szary nalot grzybni. Nalot w warunkach dla grzyba niesprzyjających może zanikać, a tkanki w miejscu porażenia stają się jasnozielone lub żółte. W rezultacie silnie porażone liście w całości żółkną, więdną i zamierają. Roślina próbując się zregenerować wytwarza kolejne liście, na skutek czego tworzy się charakterystyczna gruba szyjka. Inwestując całą energię w zawiązywanie nowych liści roślina wytwarza charakterystyczne smukłe, wrzecionowate, nie do końca rozwinięte cebule. Warunki sprzyjające rozwojowi choroby to długo utrzymująca się wilgoć na liściach, a optymalna temperatura to 24-35˚C w dzień i 10-15˚C w nocy. Sprawca choroby zimuje w łuskach zainfekowanych cebul, skąd na wiosnę dokonuje infekcji pierwotnej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Podczas zbiorów należy dokładnie zebrać wszystkie cebule, aby przypadkowo nie pozostawić na polu cebuli, w której może zimować patogen.
  • Do wysadzania używać cebul zdrowych, pochodzących z nieporażonych plantacji.
  • Plantację cebuli należy regularnie odchwaszczać.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonać zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.