Mączniak rzekomy dyniowatych na cukinii
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Pseudoperonospora cubensis.
Objawy: Na dolnej stronie liścia widoczny jest biały nalot. Z czasem również na górnej stronie blaszki liściowej możemy dojrzeć niewielkie, brązowe lub lekko czerwonawe plamy. Nie zwalczany mączniak rzekomy dyniowatych doprowadza do przedwczesnego żółknięcia i opadania liści. W odróżnieniu od mączniaka prawdziwego, który rozwija się przy suchej, słonecznej i ciepłej pogodzie, mączniak rzekomy jest typową chorobą niesprzyjającej pogody. Rozwija się najszybciej, gdy występują opady deszczu oraz utrzymuje się wyższa wilgotność powietrza. W warunkach wysokiej wilgotności pod plamami pojawia się szary, a w późniejszym czasie fioletowoczarny nalot zarodników konidialnych.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Stanowisko, na którym mają być uprawiane cukinie powinno się znajdować z dala od zbiorników wodnych. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi mączniaka rzekomego.
- Należy unikać długiego zwilżenia liści w szklarniach i na polu. Z tego powodu rośliny najlepiej sadzić w miejscach dobrze przewietrzanych, umożliwiających szybkie osuszanie po deszczu. Natomiast w szklarniach należy stosować dobrą wentylację.
- Zainfekowane, zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
- Zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych wykonujemy zabiegi środkami ochrony roślin.