Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak rzekomy dyniowatych na ogórku

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Pseudoperonospora cubensis.

Objawy: Pierwsze objawy na ogórku uprawianym w gruncie można zaobserwować zazwyczaj w lipcu. W uprawach szklarniowych choroba rozwija się znacznie wcześniej. Na liściach pojawiają się żółte, z czasem brunatniejące plamy. Plamy ograniczone są nerwami, dlatego mają kształt wieloboków. Z czasem może się pojawić więcej plam, które zlewają się ze sobą pokrywając coraz większą powierzchnię liścia. W warunkach wysokiej wilgotności pod plamami pojawia się szary, a w późniejszym czasie fioletowoczarny nalot zarodników konidialnych. Choroba prowadzi do zamierania całych roślin. Jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby (długo utrzymująca się wilgoć na liściach, temperatura 24-35˚C w dzień i 10-15˚C w nocy) do zamarcia rośliny może dojść już po 4-10 dniach. Dlatego niezbędne jest szybkie zastosowanie środków ochrony roślin, gdy zauważono pierwsze oznaki choroby.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Stanowisko, na którym mają być uprawiane ogórki powinno się znajdować z dala od zbiorników wodnych. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi mączniaka rzekomego.
  • Należy unikać długiego zwilżenia liści w szklarniach i na polu. Z tego powodu rośliny najlepiej sadzić w miejscach dobrze przewietrzanych, umożliwiających szybkie osuszanie po deszczu. Natomiast w szklarniach należy stosować dobrą wentylację.
  • Zainfekowane, zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
  • Zapobiegawczo lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych wykonujemy zabiegi środkami ochrony roślin, stosując zamiennie środki z różnych grup chemicznych, co 7-10 dni.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.