Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Miniarki na ogórku

Gatunek: Miniarki (łac. Agromyzidae) należą do rodziny miniarkowatych z rzędu muchówek.

Objawy: Miniarki to owady, których larwy jak sama nazwa wskazuje, minują liście. Oznacza to, że żerują pod skórką liścia drążąc korytarze. Wskutek wyjadania przez larwy miękiszu na powierzchni liścia tworzy się wzorek wężykowatego kształtu, stopniowo rozszerzający się w miarę wzrostu larwy. Samice składają pojedynczo jaja w wykonane przez siebie nakłucia na górnej stronie blaszki liściowej. Larwa po wylęgu w optymalnych warunkach (temp. 25˚C) rozwija się przez około 17 dni. Następnie przepoczwarcza się i zimuje w glebie lub w martwych częściach roślin.

Wygląd szkodnika: Miniarki to niewielkie muchówki dorastające do 3 mm wielkości. Dorosły owad to czarno-żółta muszka. Larwy są niemalże przeźroczyste.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Liście z wydrążonymi korytarzami najlepiej zaraz po zauważeniu usuwać z rośliny.
  • Po zbiorze plonów należy niszczyć zaatakowane rośliny, ponieważ zimują one w resztkach roślinnych.
  • Środki ochrony roślin stosować po zauważeniu objawów żerowania szkodników. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.