Mszyce na hortensji
Objawy: Od wczesnej wiosny, po późne lato na roślinach można zaobserwować kolonie mszyc. Żerują one głównie na młodych i zielonych częściach roślin: liściach, pędach oraz pąkach kwiatowych. W wyniku żerowania na roślinie dochodzi do liczne deformacji tkanek oraz żółtych przebarwień. Mszyce w trakcie żerowania wydzielają obficie lepką rosę miodową – tzw. spadź na której później rozwijają się grzyby sadzakowe. Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia czarnym nalotem, dodatkowo ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową roślinie. Zaatakowane rośliny nie tylko nie rosną bujnie, ale również kwitnienie jest ograniczone.
Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości 1,3-4 mm, które żerują w koloniach liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a osobniki dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W przypadku zauważenia pierwszych mszyc — wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.
- Do walki z mszycami świetnie się sprawdzają środki kontaktowe na bazie lambda-cyhalotryny, np. Karate Spray – gotowy do użycia produkt, którego nie trzeba rozcieńczać.
- Ze środków, które można stosować również w uprawach ekologicznych warto zastosować Limocide – preparat na bazie olejku pomarańczowego.
Ciekawostki i fakty:
- Słodka spadź wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce, pozbędziemy się również mrówek.
- Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie da się wyleczyć.