Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na hortensji

Objawy: Od wczesnej wiosny, po późne lato na roślinach można zaobserwować kolonie mszyc. Żerują one głównie na młodych i zielonych częściach roślin: liściach, pędach oraz pąkach kwiatowych. W wyniku żerowania na roślinie dochodzi do liczne deformacji tkanek oraz żółtych przebarwień. Mszyce w trakcie żerowania wydzielają obficie lepką rosę miodową – tzw. spadź na której później rozwijają się grzyby sadzakowe. Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia czarnym nalotem, dodatkowo ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową roślinie. Zaatakowane rośliny nie tylko nie rosną bujnie, ale również kwitnienie jest ograniczone.

Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości 1,3-4 mm, które żerują w koloniach liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a osobniki dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc — wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.
  • Do walki z mszycami świetnie się sprawdzają środki kontaktowe na bazie lambda-cyhalotryny, np. Karate Spray – gotowy do użycia produkt, którego nie trzeba rozcieńczać.
  • Ze środków, które można stosować również w uprawach ekologicznych warto zastosować Limocide – preparat na bazie olejku pomarańczowego.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce, pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie da się wyleczyć.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.