Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na papryce

Gatunek: Na papryce głównie występuje mszyca brzoskwiniowa (łac. Myzus persicae).

Objawy: Mszyce żerują w koloniach na pąkach kwiatowych, kwiatach, szypułkach oraz liściach. Na liściach można je spotkać na dolnej stronie blaszki liściowej. Wskutek żerowania liście żółkną, skręcają się, a następnie zasychają i odpadają. Rośliny zasiedlone przez mszyce rosną słabo, co przekłada się na obniżenie plonu. W warunkach sprzyjających mogą pojawić się we wczesnej fazie rozwojowej papryki. Atakują wówczas młode siewki i mogą doprowadzić do osłabienia ich wzrostu, a nawet ich zamierania. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyce łatwo jest rozpoznać, gdyż żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe dzielą się na bezskrzydłe oraz posiadające 2 pary skrzydeł. Bezskrzydłe osobniki mszycy brzoskwiniowej dorastają do wielkości 2 mm i mają barwy od zielonego, przez żółty do oliwkowego. Larwy są różowe. Uskrzydlona mszyca ma oliwkowozielony odwłok i czarną głowę z tułowiem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy unikać zakładania plantacji papryki w sąsiedztwie sadów brzoskwiniowych.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.