Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Nekroza kory winorośli

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phomopsis viticola.

Objawy: Choć patogen może porażać wszystkie nadziemne części winorośli, to w polskich warunkach klimatycznych objawy występują głównie na pędach, stąd nazwa choroby – nekroza kory winorośli. W miejscu infekcji pędu powstaje nieregularna nekrotyczna plama. Z biegiem czasu plama się powiększa i przebarwia na ciemnobrązowo lub czarno. Kora zdrewniałych pędów pęka i łuszczy się, a pęd staje się jaśniejszy. W obrębie plam przy bliższym przyjrzeniu się można zaobserwować drobne czarne punkty, nieco zagłębione w tkance – są to twory, w których znajdują się zarodniki. Porażone pędy bardzo łatwo dają się odłamać. Wskutek silnego porażenia pędy u podstawy zasychają. Choroba postępując na kolejne pędy może doprowadzić do zamierania całych krzewów. Nawet mało zaawansowana choroba ma znaczący wpływ na obniżenie kondycji rośliny, a także zmniejszenie jakości i ilości plonu. Grzyb zimuje na porażonych pędach lub w pąkach winorośli. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz długotrwałe opady deszczu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Niektóre odmiany winorośli są mniej podatne na nekrozę kory winorośli.
  • Winorośle należy regularnie przycinać wycinając niepotrzebne i nadmiernie zagęszczające roślinę pędy.
  • Należy wycinać i usuwać porażone pędy, które stanowią źródło kolejnych infekcji.
  • W uprawie winorośli należy stosować zbilansowane nawożenie azotowe, unikając przenawożenia tym składnikiem.
  • Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zapobiegawczo lub w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi zapobiegawcze wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające rozwojowi choroby, np. po okresach długotrwałych opadów deszczu. Stosując środki należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.