Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Obnażacz kwaśnicówka na berberysie

Gatunek: Obnażacz kawaśnicówka (łac. Arge berberidis) należy do rzędu błonkówek z rodziny obnażaczowatych.

Objawy: Na przełomie kwietnia i maja larwy błonkówki, przepoczwarczają się i wylatuje ich pierwsze pokolenie. Następnie samica składa jaja na spodniej stronie liścia w wykonane przez siebie nacięcia. W maju wylęgają się larwy, które początkowo żerują na brzegach liści, wygryzając głębokie dziury. Podczas żerowania pozostawiają jedynie nerwy. Po pewnym czasie żerowania larwy ogołacają pędy z liści doszczętnie – powstają tzw. gołożery. Dojrzałe larwy schodzą do ziemi by tam się przepoczwarczyć, po czym na przełomie lipca i sierpnia wylatuje drugie pokolenie dorosłych obnażaczy. Kolejne pokolenie larw żeruje na liściach berberysu w sierpniu i wrześniu. Po okresie żerowania schodzą do ziemi by tam zimować w kokonikach. Dopiero w następnym roku wiosną dochodzi do przepoczwarczenia.

Wygląd szkodnika: Dorosłe błonkówki są wielkości 7-10 mm i barwy czarno-niebieskiej z metalicznym połyskiem. Larwy błonkówek dorastają do długości 18 mm, mają czarną głowę, odnóża i zakończenie odwłoka. Cała larwa ma żółto-biały tułów pokryty czarnymi kropeczkami.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych szkodników lub uszkodzeń należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.