Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owocnica jabłkowa

Gatunek: Owocnica jabłkowa (łac. Hoplocampa testudinea) należy do błonkówek z rodziny pilarzowatych.

Objawy: Zimujące w glebie larwy w kokonach przepoczwarczają się wiosną. Dorosłe owady wylatują w kwietniu, w czasie kwitnienia jabłoni. Dorosłe owady nie wyrządzają szkód gdyż żywią się pyłkiem i nektarem kwiatów. Samice składają jaja do działek kielicha kwiatu przez wykonane nacięcie. Wylęgające się młode larwy początkowo minują zawiązek owocu. Na skórce owocu widoczny jest długi skorkowaciały ślad. Starsze larwy wgryzają się do wnętrza zawiązków i wyjadają gniazdo nasienne. Przez otwór po wgryzieniu larwy wypadają na zewnątrz rdzawe odchody. Jedna larwa w czasie rozwoju może przechodzić na inne zawiązki, uszkadzając od 3 do 5 zawiązków. Uszkodzone zawiązki opadają podczas czerwcowego opadu zawiązków, co składa się na redukcję nadmiaru zawiązków. Owoce, które nie opadły pozostają na drzewie i dojrzewają wraz z uszkodzeniami na owocach. W ciągu roku występuje tylko jedno pokolenia. Co ciekawe, larwy mogą diapauzować (być w uśpieniu) nawet przez 2 lata.

Wygląd szkodnika: Ciało dorosłej błonkówki jest żółte i ma wielkość 6-7 mm. Larwy są białawe z brązową głową i dorastają do 18 mm długości.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Najlepsza metoda obserwacji pojawu owocnicy jest rozwieszanie białych tablic lepowych w sadzie.
  • Opryski zapobiegawcze przeciwko owocnicy przeprowadza się przed kwitnieniem, gdy owocnica wylatuje lub po kwitnieniu gdy 80% płatków kwiatowych opadnie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.