Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owocówka śliwkóweczka

Gatunek: Owocówka śliwkóweczka (łac. Laspeyresia funebrana) należy do rzędu motyli.

Objawy: Typowym objawem występowania owocówki śliwkóweczki jest tzw. „robaczywienie owoców” śliwy. Gąsienice owocówki śliwkóweczki zimują w kokonach, ukryte w zakamarkach kory lub w ściółce pod drzewem. Wiosną gąsienice przepoczwarczają się i na przełomie kwietnia oraz maja pojawiają się motyle. Lot motyli trwa około 15 dni, a w tym czasie składają one jaja na zawiązkach owoców. Po wylęgu z jaj gąsienice bardzo szybko (w ciągu 15-20 minut) wgryzają się do środka owocu, blisko gniazda nasiennego. Tam gąsienice przechodzą 5 stadiów rozwojowych odżywiając się miąższem i zanieczyszczając wnętrze owocu odchodami. Takie owoce tracą zupełnie wartość handlową oraz konsumpcyjną. Rozwój gąsienic trwa około 3 tygodnie, po czym wychodzą one, by przepoczwarczyć się w zakamarkach kory lub w wierzchniej warstwie gleby. W ciągu sezonu występuje jedno lub dwa pokolenia tego szkodnika. Wylot motyli drugiego pokolenia następuje w lipcu. To pokolenie jest zdecydowanie bardziej szkodliwe, gdyż atakowana jest większa liczba owoców.

Wygląd szkodnika: To niewielki motyl o rozpiętości skrzydeł 12-14 mm. Pierwsza para skrzydeł jest szara, a na ich końcach widnieje ciemna kropka z czterema mniejszymi przecinkowatymi plamkami. Tylne skrzydła są jednobarwne w odcieniu szaro-brązowym. Larwa to gąsienica, która początkowo jest biała, a w ostatniej fazie rozwoju staje się intensywnie różowa. Larwa osiąga długość maksymalnie 11 mm, a głowa jest niezmiennie czarno-brunatna podczas całego rozwoju.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi ochrony roślin w przypadku owocówki śliwkóweczki należy wykonywać bardzo precyzyjnie. Zabieg wykonuje się w fazie składania jaj lub tzw. fazie „czarnej główki”. Jest to faza poprzedzająca wylęganie się gąsienic z jaj. W fazie tej, przez jajo, wyraźnie widoczne są czarne główki gąsienic.
  • W celu dokładnej obserwacji wylotu motyli i składania jaj można zakładać żółte pułapki feromonowe.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.