Pchełki na kapustnych
Gatunek: Pchełki (łac. Phyllotreta spp.) należą da rodziny stonkowatych z rzędu chrząszczy. Do najliczniej występujących pchełek można zaliczyć: pchełkę falistosmugą (Phyllotreta undulata), pchełkę smużkowaną (Phyllotreta nemorum) oraz pchełkę czarną (Phyllotreta atra).
Objawy: Wczesną wiosną dorosłe chrząszcze pojawiają się na polach uprawnych oraz rozsadnikach. Największe zagrożenie stanowią dorosłe chrząszcze dla rozsad. W dużej liczebności potrafią zniszczyć rozsadę w ciągu kilku godzin. Chrząszcze wygryzają dziury w liścieniach, a następnie w liściach. Uszkodzenia mają postać niewielkich okrągłych lub owalnych otworków. Pchełki mogą zjadać także kiełki jeszcze pod powierzchnią ziemi. Samice chrząszczy składają jaka do zieli lub na dolnej stronie liści. Wylęgające się larwy żerują przez okres koło 2 tygodni. Larwy pchełek nie wyrządzają istotnych szkód. Na końcu czerwca oraz w lipcu pojawiają się chrząszcze drugiego pokolenia. Pchełki kolejnego pokolenie żerują na powierzchni główek kapusty, co znacznie obniża wartość kapusty. Uszkadzają także róże kalafiora i brokułu. Chrząszcze mogą żerować aż do pierwszych przymrozków. Zimują chrząszcze w ściółce lub pod grudkami ziemi.
Wygląd szkodnika: Pchełki to niewielkie chrząszcze do 3,5 mm wielkości – w zależności od gatunku. Pchełka falistosmuga na pokywach ma faliste żółte pasy. Pchełka smużkowana jest czarna, z metalicznym, zielonym połyskiem, a na pokrywach ma żółty, wygięty pasek. Pchełka czarna jest po prostu czarna, ale z metalicznym połyskiem. Larwy pchełek osiągają wielkość 5-7 mm i są żołtawooliwkowe z czarną głową i czarnymi plamkami na segmentach ciała.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Grządki należy regularnie odchwaszczać. Szczególnie z chwastów z rodziny kapustnych (gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne), które są chętnie zasiedlane przez pchełki.
- Rozsadę kapusty można zraszać wodą, ponieważ to odstrasza pchełki.
- Środki ochrony roślin stosować w momencie pojawienia się szkodnika lub zaobserwowania uszkodzeń, od fazy 3 liści do fazy 80% docelowej masy główki.