Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorki na storczykach

Gatunek: Na storczykach występują: przędziorek storczykowiec (łac. Tenuipalpus pacificus) oraz przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae), należące do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Larwy oraz osobniki dorosłe przędziorków żerują na dolnej stronie liści storczyków. Przędziorek storczykowiec powoduje powstawanie nieregularnych, zagłębionych plam. Natomiast na górnej stronie liścia w miejscu żerowania widoczne są drobne, początkowo srebrzystobiałe plamy, z czasem zmieniające barwę na czerwoną. Przędziorek chmielowiec powoduje powstawanie drobnych żółtych plamek, tworzących mozaikę na liściu. Liście stopniowo żółkną i zamierają. Przędziorki pozostawiają po sobie ślad w postaci drobnych nitek pajęczyny. Storczyki wskutek osłabienia kondycji przez przędziorki, nie kwitną lub kwitną z dużym opóźnieniem, zawiązując mniej paków kwiatowych i znacznie gorszej jakości. Szkodnikom sprzyja niska wilgotność powietrza.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są tak małe, że często niewidoczne gołym okiem. Wyglądem przypominają miniaturowe pajączki.

Przędziorek storczykowiec jest wielkości 0,13-0,19 mm i barwy czerwonej. Samce tego szkodnika mają na czerwonym ciele czarny wzór.

Przędziorek chmielowiec jest wielkości około 0,5 mm. Pierwsze przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone. Kolejne pokolenia są żółtozielone, a na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Regularne zraszanie liści storczyków delikatną mgiełką, ogranicza rozwój szkodnika.
  • Liście storczyków regularnie przecierać z obu stron specjalną chusteczką lub szmatką, nasączoną roztworem mydła potasowego.
  • Naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych pokrywając przędziorki, przyczyniają się do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji szkodnika.
  • W przypadku zauważenia pierwszych szkodników, wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.