Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Śmietka cebulanka

Gatunek: Śmietka cebulanka (łac. Delia antiqua) należy do rzędu muchówek.

Objawy: W skutek uszkodzeń spowodowanych przez śmietkę liście szczypioru matowieją, żółkną, a w rezultacie zasychają. Larwy śmietki żerują w organie spichrzowym, czyli cebuli. U młodych siewek cebuli liść sercowy (środkowy) daje się bardzo łatwo wyciągnąć, gdyż gnije u podstawy. Jest to bardzo łatwy do rozpoznania objaw występowania larw śmietki. W przypadku młodych cebulek objawy występują placowo, ponieważ drobne muchy śmietki składają jaja pomiędzy łuski cebul rosnących w niewielkiej odległości od siebie. W ciągu sezonu występują dwa pokolenia szkodnika, z czego drugie pojawia się w lipcu. W starszych cebulach drugie pokolenie śmietki żeruje blisko piętki, niszcząc wnętrze cebuli. W upalne dni i przy niedostatku opadów atmosferycznych szczypior więdnie. Wskutek żerowania larw śmietki cebula zaczyna gnić i nie nadaje się do zbioru i przechowywania.

Wygląd szkodnika: Dorosły osobnik to niewielka muchówka. Więc wyglądem przypomina muszkę wielkości 6-7 mm. Samice są oliwkowoszare, natomiast samce żółtoszare. Larwy śmietki są żółtobiałe, wielkości 8 mm, beznogie, kształtu robakowatego.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Rośliny uszkodzone przez śmietkę należy usuwać z pola.
  • Po zauważeniu wystąpienia szkodnika, już od fazy, gdy roślina wypuści pierwszy liść właściwy, można rozpocząć stosowanie środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.