Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Stonka ziemniaczana

Gatunek: Stonka ziemniaczana (łac. Leptinotarsa decemlineata).

Objawy: W maju pierwsze chrząszcze wylatują z miejsc zimowania i początkowo żerują na dzikich lub uprawnych roślinach z rodziny psiankowatych. Po kopulacji w czerwcu samice składają jaja na spodzie liści ziemniaków. Są one wyraźnie widoczne ze względu na jaskrawy żółtopomarańczowy kolor i ułożenie w złożu liczącym kilkadziesiąt sztuk. Młode larwy żerują w grupie na wierzchołkach pędów wygryzając obszerne dziury w liściach. Starsze (większe) larwy żerują pojedynczo. Po kilku tygodniach larwy przepoczwarczają się w glebie i w lipcu pojawia się kolejne pokolenie chrząszczy, które ponownie składa jaja na liściach ziemniaka. Żerujące larwy drugiego pokolenia nie przechodzą jednak całego cyklu rozwojowego. Larwy zamierają z powodu niskich temperatur i braku pożywienia. Chrząszcze w sierpniu schodzą do gleby, gdzie zimują na głębokości 10-20 cm. Chrząszcze oraz larwy wygryzając dziury w liściach lub całkowicie ogołacając roślinę z liści, pozbawiają rośliny możliwości fotosyntezowania. Roślina nie może asymilować składników przemiany materii, co przekłada się na znaczny spadek jakości i wielkości bulw ziemniaka.

Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze mają silnie wysklepione ciało wielkości 9-12 mm. Pokrywy chrząszczy posiadają charakterystyczne pasy wzdłuż ciała, w kolorze żółtopomarańczowym oraz czarnym. Larwy są pulchne z mocno wypukłym odwłokiem, barwy od żółtej do czerwonej. Na każdym segmencie odwłoka po bokach znajdują się czarne plamy. Głowa oraz trzy pary odnóży larw są czarne. Wielkość larw jest mocno zróżnicowana, w zależności od stadium larwalnego. Jaja stonki są wyraźnie widoczne na liściach ziemniaka z powodu intensywnej żółtopomarańczowej barwy.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przydomowych uprawach na niewielkim obszarze możemy ręcznie zbierać larwy i osobniki dorosłe, nie dopuszczając do ich rozmnażania się. Można również wycinać liście z widocznymi złożami jaj.
  • W przypadku wystąpienia szkodnika, już od momentu składania jaj przez stonkę, wykonujemy opryski odpowiednimi środkami ochrony roślin.

Ciekawostki i fakty:

  • Chrząszcze stonki ziemniaczanej wylatują z miejsc zimowania w okresie kwitnienia kasztanowca zwyczajnego.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.